Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! Ca si angajator trebuie platite taxe pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! Ca si angajator trebuie platite taxe pe salariu daca ...

Buna ziua ! Ca si angajator trebuie platite taxe pe salariu daca angajatul si-a dat demisia doar dupa cateva zile ? (mai exact un angajator de prestari servicii cere suma de 330 de lei pt cartea de munca pe saptamana.. Ma gandesc ca, ca si angajat daca nu esti multumit nu ar fi corect sa iti opreasca cei 330 de lei, abia dupa o luna ar fi corect sa opreasca acei bani.. Nu am gasit mai nimic pe acest subiect de asta intreb. Multumesc frumos !
Angajatorului are obligatia sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii.

Asadar, angajatorul si nu salariatul plateste contributiile.