Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salar

Buna ziua,
Este legal ca angajatorul să iși oprească din salariul Brut și taxele care l-e are el de plătit? ex. la un salariu de 2700 oprește atât taxele care l-e plătești tu ca angajat cât și taxele care l-e plătește el ca angajator.
Nu este legal ce face acel angajator.

At.40 C.mun.
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
.....

Puteti sesiza ITM-ulsi/sau ANAF-ul.
Mulțumesc pentru răspuns.