avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA imobil.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA imobil.

1. In Mai 2022 Am platit avansul pentru un imobil de pe SRL. Fiind o tranzactie imobiliara intre 2 firme, s-a aplicat taxare inversa, deci nu s-a platit TVA.
2. In August 2022 Am facut cerere de rambursare TVA de 16.000 lei.
3. In Septembrie 2022 Am platit restul de plata pentru imobil.
4. In Octombrie 2022 Am facut cerere de rambursare TVA de 11.000 lei.
5. In Ianuarie 2023 Am fost anuntati ca o sa fim controlati pe perioada Mai - August 2022 pentru rambursarea TVA.
6. In Februarie 2023 Ni s-a rambursat TVA-ul de 11.000 lei, fara control.
7. In Iunie 2023 s-a efectuat controlul, s-a emis raportul de inspectie fiscala, si ni s-a imputat intreaga suma TVA pe valoarea avansului, pe motiv ca administratorul societatii locuieste la aceeasi adresa.
8. In August 2023 Am facut cerere sa platim esalonat pe 12 luni si ni s-a aprobat.
9. In Septembrie 2023, Am facut contract de inchiriere intre persoana fizica, administratorul societatii si firma care detine imobilul.
10. Acum, in Februarie 2024, vrem sa solicitam ajustarea TVA-ului, deoarece destinatia imobilului s-a schimbat si produce venituri din inchiriere.
11. Practic, din cei 20 ani, perioada in care TVA-ul se ajusteaza la imobil, putem spune ca am pierdut anul 2022 intrucat nu am avut contract de inchiriere.
12. Incepand cu anul 2023, respectiv din Septembrie, s-a incheiat acel contract de inchiriere, deci are mai ramane 19 parti din 20, teoretic "curate" dpdv al TVA-ului.

Acum, intrebarile mele sunt:
1. Riscam ceva daca solicitam ajustarea TVA-ului?
2. Ar putea veni un alt control pe perioada Septembrie - Decembrie 2022, si sa dea corectie si pe restul de plata de 50%, respectiv, pe TVA-ul care nu l-am platit? Actele sunt in regula...deci nu ne e "frica" de altceva... :)
3. Este corecta logica mea cu 19/20 parti (ani)?
Ultima modificare: Marți, 13 Februarie 2024
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Emitere factura ajustare tva nico82 nico82 Buna ziua, Avem un client neincasat din 2008 in valoare totala de 126985.07, procedura de faliment a fost inchisa in baza unei hotarari ... (vezi toată discuția)
Tva constructie noua sau constructie veche? cand sa fac vanzarea-cumpararea? big_bughy big_bughy Intentionez sa cumpar ca PFA platitor de TVA un imobil de la un SRL platitor de TVA. Imobilul este construit (receptie facuta) in 2022. Deci pana la 31 ... (vezi toată discuția)
Tva Ida-Maria Ida-Maria O societate comerciala platitoare de tva din 01.09.2008, prin depasirea plafonului de 35000euro, a avut un contract de vanzare cumparare pentru o cladire noua ... (vezi toată discuția)