avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Modificari contractului de educational?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Modificari contractului de educational?

Buna ziua.

Va rog sa mi spuneti daca se pot aduce modificari contractului educational?

Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Februarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: b74sgm , utilizator 21:23, 18 Septembrie 2024
Contractul educațional este valabil pe toată perioada de școlarizare în cadrul unității de învățământ. Eventualele modificări ale unor prevederi din contractul educațional se pot realiza printr-un act adițional acceptat de ambele părți și care se atașează contractului educațional.
La punctul XI Alte clauze se specifica :

Vor fi înscrise prevederi legale, conform Legii educaţiei naţionale nr.1/2011, cu modificările și completările ulterioare, și Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educației și cercetării nr.5447/2020ale Legii nr. 272/ 2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului, cu modificările și completările ulterioare.

Deci pot fi înscrise ulterior clauze? Ca eu asa înțeleg

Cornel Vasile a scris:

Contractul educațional este valabil pe toată perioada de școlarizare în cadrul unității de învățământ. Eventualele modificări ale unor prevederi din contractul educațional se pot realiza printr-un act adițional acceptat de ambele părți și care se atașează contractului educațional.

Mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna. nu vreau să semnez noul contract educațional ca parinte, ... daisy_florin daisy_florin Buna. Nu vreau să semnez noul contract educațional ca parinte, mai ales ca te obliga, daca nu, primesti amenda. Are si multe articole dubioase, poate ati ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! drepturi banesti copii cu ces IoanaVoicu17 IoanaVoicu17 Hg 564/2017 privind modalitatea de acordare a drepturilor copiilor cu ces abroga prevederile art.129 alin.(3) din legea 272/2004 ? Mai exact, as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)
Consiliul de administratie mihail_con mihail_con as dori sa stiu care sunt legile si regulamentele dupa care functioneaza consiliile de administratie din unitatile de invatamant preuniversitar (vezi toată discuția)