Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Modificari contractului de educational?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Modificari contractului de educational?

Buna ziua.

Va rog sa mi spuneti daca se pot aduce modificari contractului educational?

Multumesc.
george-neagu, moderator
Contractul educațional este valabil pe toată perioada de școlarizare în cadrul unității de învățământ. Eventualele modificări ale unor prevederi din contractul educațional se pot realiza printr-un act adițional acceptat de ambele părți și care se atașează contractului educațional.
La punctul XI Alte clauze se specifica :

Vor fi înscrise prevederi legale, conform Legii educaţiei naţionale nr.1/2011, cu modificările și completările ulterioare, și Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educației și cercetării nr.5447/2020ale Legii nr. 272/ 2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului, cu modificările și completările ulterioare.

Deci pot fi înscrise ulterior clauze? Ca eu asa înțeleg

Cornel Vasile a scris:

Contractul educațional este valabil pe toată perioada de școlarizare în cadrul unității de învățământ. Eventualele modificări ale unor prevederi din contractul educațional se pot realiza printr-un act adițional acceptat de ambele părți și care se atașează contractului educațional.

Mulțumesc.