Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna. Nu vreau să semnez noul contract educațional ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna. Nu vreau să semnez noul contract educațional ca parinte, ...

Buna. Nu vreau să semnez noul contract educațional ca parinte, mai ales ca te obliga, daca nu, primesti amenda.
Are si multe articole dubioase, poate ati auzit ca sa vorbit despre asta..
Ce pot face sa nu fiu in nici un fel constransa sa semnez acest contact, si nici sa sune repercursiuni asupra mea sau copilului meu?
daisy_florin, utilizator
Din pacate, in lipsa de cunostinte, se pune in fata parintelui prostia asta de contract educational. Scris clar in lege. Din pacate, atata putem.
In realitate parintele este obligat prin alte acte, deja, sa respecte indatoririle si sa isi asume raspunderea.
Nu cunosc ce anume va deranjeaza in contract, in mod concret. Realitatea insa este ca cele aratate in ROI, ROF, Statutul elevului sunt aplicabile si in lipsa semnaturii dv.
Legea 198/2023 prevede insa amenda de la 1000 la 5000 de lei pentru refuzul semnarii contractului.
Liliana Gradinaru, Avocat
Vi se pare amenda legală? Vi se pare " amenințarea " cu amendă legală?
Scrie printre altele că trebuie să respect ROFUIP, eu nu știu ce scrie in acesta care are 90 pagini..dece as semna ceva de care nu am citit, nu mi sa prezentat, iar acel contract are le fi pe care eu nu le-am citit, sau nu le înțeleg...

Liliana Gradinaru a scris:

Din pacate, in lipsa de cunostinte, se pune in fata parintelui prostia asta de contract educational. Scris clar in lege. Din pacate, atata putem.
In realitate parintele este obligat prin alte acte, deja, sa respecte indatoririle si sa isi asume raspunderea.
Nu cunosc ce anume va deranjeaza in contract, in mod concret. Realitatea insa este ca cele aratate in ROI, ROF, Statutul elevului sunt aplicabile si in lipsa semnaturii dv.
Legea 198/2023 prevede insa amenda de la 1000 la 5000 de lei pentru refuzul semnarii contractului.

Buna ziua

Amenda este o sanctiune legala, necesara pentru pedepsirea celor care incalca dispozitiile unor legi/norme etc... Altfel, daca nu ar exista sanctiuni fiecare ar fi liber sa incalce legea fara nici un fel de consecinta pentru ca nu ar fi pedepsiti. Legile ar fi asadar cu caracter orientativ sau numai pentru cei vor benevol sa le urmeze cand, cum si daca au chef sau daca le gasesc corecte in aprecierea lor subiectiva.

Sanctiunile din legi nu sunt amenintari. Sunt pedepsele stabilite pentru cei care nu respecta prevederile.

Deocamdata legea si regulamentul cadru sunt in vigoare. Asa ca indiferent cum vi se pare, trebuie sa o respectati sau riscati sa suportati consecintele.

Cum a spus si d-na Gradinaru, acel contract contine prevederi care erau deja in vigoare ca parte a altor regulamente si legi si pe care oricum erati obligata sa le respectati. Ignorantia juris non excusat, adica necunoasterea legii nu poate fi invocata ca scuza.

Sincer acel contract e o idee buna pentru ca face un rezumat al conditiilor care oricum se aplicau dar pe care putini le cunoasteau in intregime. Asa datele sunt mai clare pentru toti.
Puteti începe sa citiți ce trebuie citit și dacă e ceva ce nu înțelegeți, puteti reveni pe forum.
Bună ziua d-na Grădinaru,

Mie personal îmi e frica de punctul XI Alte clauze unde se specifica:

Vor fi înscrise prevederi legale, conform Legii educaţiei naţionale nr.1/2011, cu modificările și completările ulterioare, și Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educației și cercetării nr.5447/2020ale Legii nr. 272/ 2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului, cu modificările și completările ulterioare.

Semnez un contract la momentul asta si ulterior pot fi inserate sau aduse modificari pt care eu am semnat deja?
E singura clauza care ma deranjează in acest contract, restul sunt de bun simt.
Astept raspuns
Multumesc

Manuela Rășină, administrator