avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineata! Vreau sa intreb daca nu pot lua ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineata! Vreau sa intreb daca nu pot lua legatura cu lichidatorii ...

Buna dimineata!
Vreau sa intreb daca nu pot lua legatura cu lichidatorii judiciari pentru a obtine adeverinte cu veniturile realizate inainte de 01.04.2001, ma pot adresa ITM-ului pentru eliberarea acestor adeverinte?
Precizez ca am lucrat:
1. ICL ALIMENTARA 5 - SC PANDURI SA - in perioada 01.11.1985- 05.09.1997
2. IMPALA IMPEX SRL - CUI - 2598319 J40/15756/1992 - in perioada 01.11.1999 - 01.06.2000
3. TOYS MANUFACTORY ROMANIA SRL - CUI 11326623 J40/12872/1998 in perioada 12.06.2000 -01.04.2001
Va multumesc aniticpat pentru eventualul raspuns!
Ultima modificare: Vineri, 16 Februarie 2024
lipa marioara, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:34, 16 Februarie 2024
Buna,

Exact, puteti cere aceasta adeverinta de la ITM.
Daca firmele s-au desfiintat/radiat, puteti cere adeverinte de la deținătorului autorizat al arhivei angajatorului (obtineti informatii de la Arhivele Nationale).
Totodata, puteti cere de la Casa de Pensii un alt tip de document, "Adeverință Stagii de Cotizare", din care rezulta daca angajatorii dvs. v-au platit impozitul si cotizatiile CAS de-a lungul timpului.
Sper sa va fie de folos.
Bafta multa!
Ana
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc!
Toate cele bune va doresc
Este eronat raspunsul primit de dvs ..ITM-urile nu au in competenta eliberarea de adeverinte de venituri pe durata executarii unui c.i.m. .. iar la infiintare, 01.01.2000, nu au preluat arhiva fostelor unitati de stat si nici o detin asa ceva.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Februarie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere carnet de munca-firma radiata cameliaborangic cameliaborangic Buna ziua, Cum procedez pentru inchiderea unui carnet de munca al unei persoane care a fost plecata in strainatate, iar firma la care lucra a fost radiata? ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! vă rog să-mi spuneţi cum aş putea afla unde se ... vitruvius vitruvius Bună ziua! Vă rog să-mi spuneţi cum aş putea afla unde se află arhiva firmei - radiată în 10.05. 2018 - S.C. Bingo Rom Impex Com - Bingo Europa SRL ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! am adeverință cu vechimea în muncă eliberată ... Mareș231 Mareș231 Bună ziua! Am adeverință cu vechimea în muncă eliberată de ITM, ptr 6 luni(nu am avut carnet de muncă, societatea radiata, arhiva inexistenta) Casa de ... (vezi toată discuția)