Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineata! Vreau sa intreb daca nu pot lua ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineata! Vreau sa intreb daca nu pot lua legatura cu lichidatorii ...

Buna dimineata!
Vreau sa intreb daca nu pot lua legatura cu lichidatorii judiciari pentru a obtine adeverinte cu veniturile realizate inainte de 01.04.2001, ma pot adresa ITM-ului pentru eliberarea acestor adeverinte?
Precizez ca am lucrat:
1. ICL ALIMENTARA 5 - SC PANDURI SA - in perioada 01.11.1985- 05.09.1997
2. IMPALA IMPEX SRL - CUI - 2598319 J40/15756/1992 - in perioada 01.11.1999 - 01.06.2000
3. TOYS MANUFACTORY ROMANIA SRL - CUI 11326623 J40/12872/1998 in perioada 12.06.2000 -01.04.2001
Va multumesc aniticpat pentru eventualul raspuns!
lipa marioara, utilizator
Buna,

Exact, puteti cere aceasta adeverinta de la ITM.
Daca firmele s-au desfiintat/radiat, puteti cere adeverinte de la deținătorului autorizat al arhivei angajatorului (obtineti informatii de la Arhivele Nationale).
Totodata, puteti cere de la Casa de Pensii un alt tip de document, "Adeverință Stagii de Cotizare", din care rezulta daca angajatorii dvs. v-au platit impozitul si cotizatiile CAS de-a lungul timpului.
Sper sa va fie de folos.
Bafta multa!
Ana
Multumesc!
Toate cele bune va doresc
Este eronat raspunsul primit de dvs ..ITM-urile nu au in competenta eliberarea de adeverinte de venituri pe durata executarii unui c.i.m. .. iar la infiintare, 01.01.2000, nu au preluat arhiva fostelor unitati de stat si nici o detin asa ceva.
Cornel Vasile, Consilier juridic