Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Recent mi-a fost suspendat dreptul de a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Recent mi-a fost suspendat dreptul de a conduce si ...

Buna ziua.
Recent mi-a fost suspendat dreptul de a conduce si retinut permisul de conducere pentru depasire pe linie continua. In cuprinsul procesului-verbal, agentul constatator a completat la "Sanctiuni complementare" suspendarea dreptului de a conduce pe o durata de 60 de zile insa la sectiunea "incepand cu data de" nu a completat nimic.
Cunosc decizia ICCJ din 19 martie 2018 in care se stipuleaza ca "neconsemnarea, în cuprinsul procesului-verbal de constatare și sancționare a contravenției, a sancțiunii complementare a suspendării dreptului de a conduce, a intervalului de timp în care acesta este suspendat și a temeiului juridic este sancționată cu nulitatea relativă parțiala a procesului-verbal, condiționată de producerea unei vătămări care nu poate fi înlaturată decat prin anularea masurii privind reținerea permisului de conducere.”, ce nu inteleg eu este la ce se refera "producerea unei vatamari ".
Daca ma puteti lamuri.
Multumesc.
Nu se completeaza acea rubrica, pentru ca aveti dreptul sa contestati PV de contraventie in 15 zile. Si cine stie cind incepe suspendarea, care poate fi si de 90 de zile, daca pierdeti procesul/procesele si nu predati permisul la timp. Decizia ICCJ nu are treaba cu acest aspect, cind incepe suspendarea, tocmai ce ati citat ceva care nu se refera la acest aspect. V-a zis de intervalul de 60 de zile si pentru ce v-a sanctionat.