Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Urmeaza sa fiu data afara de la locul de munca prin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Urmeaza sa fiu data afara de la locul de munca prin umilinta ...

Urmeaza sa fiu data afara de la locul de munca prin umilinta si discriminare sau sa fiu pusa in situatia sa ma faca psihic ca sa-mi dau demisia.
Mai exact lucrez la o companie pe functia de secretara, programul de lucru in ctr este 9-17:30, in realitate nu a fost respectat de niciun angajat, toata lumea pleaca prin pontaj la ora 5, azi HR mi-a adus la cunostinta ca de luni voi ramane singura pers care va sta pana la 5:30, timp de 2 ani am plecat impreuna cu toti colegii prin pontaj la ora 5, ceea ce face HR-ul este o discrminare si o umilinta pt mine ca angajat, merg pe ideea ori se respecta de catre toti angajatii acelasi program de lucru ori este discrminare. Ajutati-ma cu sfaturi ce probe sa adun pentru a ma apara in instanta.
Va aduc la cunostinta ca doar mie mi se aplica aceasta regula, in rest toti angajatii vor pleca in programul tacit al companiei la ora 5, dar HR vrea sa ma faca sa cedez si sa-mi dau demisia.
Multumesc
Faptul ca , vi s-a spus sa respectati programul de munca nu este o discriminare.

Nu sunt considerate discriminări:
....
c) o diferență de tratament bazată pe o caracteristică de sex când, datorită naturii activităților profesionale specifice avute în vedere sau a cadrului în care acestea se desfășoară, constituie o cerință profesională autentică și determinantă atât timp cât obiectivul e legitim și cerința proporțională.
.....

Pontajul este intocmit corect? ..adica se mentioneaza ora de plecare?
Buna ziua,

Pontajul nu este intocmit corect, din prima zi in care m -am angajat sub intelegerea tacita a companiei am plecat impreuna cu toti colegii la ora 5 si nu 5:30, cu totii ne-am pontat la ora 5, de luni mi s a adus la cunibstita ca doar eu voi ramane cf programului in rest toata lumea va pleca la ora 5. Mentionez ca au existat episoade de umilinta din partea sefului superior, ulterior raportate companiei "mama" noi fiind punct de lucru pe Romania, prin ceea ce face HR doar se incearca eliminarea mea din companie prin a-mi da demisia.
Am nevoie sa adun probe pt instanta
Cornel Vasile, Consilier juridic
Faceti poze de pe pontaj , de pe ora cand veniti si plecati de la munca dvs si ceilalti colegi...sesizati si ITM-ul cu privire la pontaj.
Este clar discriminare și trebuie ca toți colegii să stea la program pana la ora 17:30 la fel ca dumneavoastră.
Daca nu va e teamă de reacția lor acționați in instanță și vor fi obligați toți să respecte programul la fel ca dumneavoastră.
Dar veți sta toți la program pana la 17:30 nu veți pleca și dumneavoastră mai devreme la 17:00.Va gândiți bine ce va doriți.
mitabiciclista, utilizator
Asa cum am respectat intru totul fisa postului, asa voi respecta si programul de lucru dar sa fie acelasi pt toata lumea, nu 99,9% pleaca la 5 si doar eu la 5:30 de luni. Dar 2 ani nu s-a vazut ca am plecat cu toata firma la ora 5 prin pontaj , de ce doar eu de luni la coltul rusinii la 5 jumate ?

mitabiciclista a scris:

Este clar discriminare și trebuie ca toți colegii să stea la program pana la ora 17:30 la fel ca dumneavoastră.
Daca nu va e teamă de reacția lor acționați in instanță și vor fi obligați toți să respecte programul la fel ca dumneavoastră.
Dar veți sta toți la program pana la 17:30 nu veți pleca și dumneavoastră mai devreme la 17:00.Va gândiți bine ce va doriți.