Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camera video in fata proprietatii!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camera video in fata proprietatii!

Buna ziua!

As dori niste raspunsuri legale cu privire la folosirea unei camere video, pusa de un proprietar in fata usii sale, cu tot cu sonor.

In rand eu am dat acord pt camera doar unul vecin cu un etaj mai jos, nu stiu daca pe acea hartie era pt oricare apartament sau daca era si cu sunet.

Dar, m-am trezit de la vecinul de langa mine ca imi trimite o bucata de filmulet in care eu vorbeam cu copilul despre camera lui.

Este legal ca o persoana fizica sa asculte, fara sa existe vreo suspiciune, ce vorbesc oamenii pe scara? Adica nu ar trebui sa existe motive intemeiate legale, ca sa poti asculta pe cineva? Ce spune legislatia despre aceste cazuri?
Alina2011, utilizator
E spre exemplu aud ce vorbesc vecinii mei din bloc care sunt în perete cu mine.
Deci dacă ar vorbi ceva de mine, eu aș auzi. Îi aud cum discută divergent probleme din propria familie, dar de mine n-au discutat niciodată, și eu sa îi aud.
da, va inteleg, dar nu le trimiteti peste 1 luna inregistrarea cu discutia lor si sa va spuneti si dv punctul de vedere. Eu deja vorbesc aici si de stocare si de ascultat de pe filmare cu buna stiinta, nu ca a auzit fara sa vrea.
Alina2011, utilizator