avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara,am o întrebare : poți intra pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara,am o întrebare : poți intra pe dependința unui ...

Bună seara,am o întrebare : poți intra pe dependință unui imobil comun și să-l stăpânești fără acordul celorlalți locuitori ,imobilul nu este intabulat și neinscris în cartea funciară .fiecare locuitor a cumpărat locuințele cu chitanța de mână .Ce trebuie făcut dacă un locuitor acelui imobil tulbură posesia celorlalți locuitori și refuză să parăsească dependință ocupată abuziv ?
Cel mai recent răspuns: gicaursulescu96@gmail.com , utilizator 18:06, 19 Februarie 2024
Bună ziua.

Situația e complicată și necesită demersuri din partea dvs., fie personal, fie cu ajutorul unui avocat, pentru intrarea în legalitate a celorlalți locuitori, astfel încât aceștia să poată face demersuri de evacuare. Mergeți cu documentele (chitanțele de mână, chitanțe impozite achitate, etc.) la un avocat, pentru o consultație, ca să vedeți care sunt demersurile pe care le aveți de efectuat.

Cu stimă,
av. Hulea Ionuț-Marius
Mulțumesc pentru răspuns .

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.

Situația e complicată și necesită demersuri din partea dvs., fie personal, fie cu ajutorul unui avocat, pentru intrarea în legalitate a celorlalți locuitori, astfel încât aceștia să poată face demersuri de evacuare. Mergeți cu documentele (chitanțele de mână, chitanțe impozite achitate, etc.) la un avocat, pentru o consultație, ca să vedeți care sunt demersurile pe care le aveți de efectuat.

Cu stimă,
av. Hulea Ionuț-Marius

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara ,dacă o persoană cumpără o locuință comună ... gicaursulescu96@gmail.com gicaursulescu96@gmail.com Bună seara ,dacă o persoană cumpără o locuință comună cu trei apartamente are dreptul să ocupe și să limiteze accesul celorlalți locuitori pe podul ... (vezi toată discuția)
Se poate face proces de ieșire din indivuziune din tp fara dezbaterea ... Lavi Camani Lavi Camani Se poate face proces de ieșire din indivuziune din TP fara dezbaterea succesiunii titularului? (vezi toată discuția)
Partaj intre soti si socrii NICOL COSTACHE NICOL COSTACHE Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns in cazul meu. Am fost casatorita 25 de ani. Am divortat la sf snului 2020. In timpul casatoriei eu ... (vezi toată discuția)