Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara,am o întrebare : poți intra pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara,am o întrebare : poți intra pe dependința unui ...

Bună seara,am o întrebare : poți intra pe dependință unui imobil comun și să-l stăpânești fără acordul celorlalți locuitori ,imobilul nu este intabulat și neinscris în cartea funciară .fiecare locuitor a cumpărat locuințele cu chitanța de mână .Ce trebuie făcut dacă un locuitor acelui imobil tulbură posesia celorlalți locuitori și refuză să parăsească dependință ocupată abuziv ?
Bună ziua.

Situația e complicată și necesită demersuri din partea dvs., fie personal, fie cu ajutorul unui avocat, pentru intrarea în legalitate a celorlalți locuitori, astfel încât aceștia să poată face demersuri de evacuare. Mergeți cu documentele (chitanțele de mână, chitanțe impozite achitate, etc.) la un avocat, pentru o consultație, ca să vedeți care sunt demersurile pe care le aveți de efectuat.

Cu stimă,
av. Hulea Ionuț-Marius
Mulțumesc pentru răspuns .

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.

Situația e complicată și necesită demersuri din partea dvs., fie personal, fie cu ajutorul unui avocat, pentru intrarea în legalitate a celorlalți locuitori, astfel încât aceștia să poată face demersuri de evacuare. Mergeți cu documentele (chitanțele de mână, chitanțe impozite achitate, etc.) la un avocat, pentru o consultație, ca să vedeți care sunt demersurile pe care le aveți de efectuat.

Cu stimă,
av. Hulea Ionuț-Marius