Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cuantumul pensiei Voi ieși la pensie pe 263/2010 în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cuantumul pensiei Voi ieși la pensie pe 263/2010 în iunie , ...

Cuantumul pensiei
Voi ieși la pensie pe 263/2010 în iunie , din septembrie se vor recalcula pensiile pe 360/2023 .
Deși s-au dat asigurări ca nici o pensie nu va scădea în normele metodologice puse pe seitul ministrului muncii la art 125 alin 2 scrie altceva .
As dori sa întreb care este adevărul vor rămâne înghețate sau vor scădea dacă se constata în urma recalculării ca Cuantumul este mai mic?
Pai nu stim , puneti o intrebare la Ministerul Muncii . Articolul 144 al (6) spune limpede ca , intr-un asemenea caz , ramane cuantumul aflat in plata . Art 125 al (2) zice ca ... dimpotriva ... Normal ar fi ( in opinia mea ) sa ramana valabila prevederea legala , si nu cea din Norme , Legea asa a iesit din Parlament , asa a fost votata , pe cand Normele de aplicare sunt elaborate de un Minister , care are de aplicat Legea asa cum e ... Poate ne scapa ceva , nu-mi dau seama ...