avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cuantumul pensiei Voi ieși la pensie pe 263/2010 în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cuantumul pensiei Voi ieși la pensie pe 263/2010 în iunie , ...

Cuantumul pensiei
Voi ieși la pensie pe 263/2010 în iunie , din septembrie se vor recalcula pensiile pe 360/2023 .
Deși s-au dat asigurări ca nici o pensie nu va scădea în normele metodologice puse pe seitul ministrului muncii la art 125 alin 2 scrie altceva .
As dori sa întreb care este adevărul vor rămâne înghețate sau vor scădea dacă se constata în urma recalculării ca Cuantumul este mai mic?
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 19:27, 20 Februarie 2024
Pai nu stim , puneti o intrebare la Ministerul Muncii . Articolul 144 al (6) spune limpede ca , intr-un asemenea caz , ramane cuantumul aflat in plata . Art 125 al (2) zice ca ... dimpotriva ... Normal ar fi ( in opinia mea ) sa ramana valabila prevederea legala , si nu cea din Norme , Legea asa a iesit din Parlament , asa a fost votata , pe cand Normele de aplicare sunt elaborate de un Minister , care are de aplicat Legea asa cum e ... Poate ne scapa ceva , nu-mi dau seama ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, pensionar , care s-a pensionat in luna iulie 2023, ... valentina2010 valentina2010 Buna ziua, Pensionar , care s-a pensionat in luna iulie 2023, conform legii 263/2010 si caruia i se va \"recalcula \" pensia conform legii 360/2023 , ar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua .am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. am ieșit ... mcraciun mcraciun Buna ziua .Am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. Am ieșit la pensie la limita de vârsta.Vă rog sa -mi spuneți cum s-a calculat creșterea pensiei ... (vezi toată discuția)
Noua formula de calcul din legea 360/2023 Marioni Marioni Buna ziua, As dori sa știu daca art.88 din legea 360/2023 se aplica si pentru persoanele care sunt deja pensionate la data intrării in vigoare a noii ... (vezi toată discuția)