Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se impoziteaza darul de nunta in 2024? Daca da, in ce ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se impoziteaza darul de nunta in 2024? Daca da, in ce procent? ...

Se impoziteaza darul de nunta in 2024?
Daca da, in ce procent?
Nunta a fost in 2023,dar sumele de bani depuse in banca ulterior. Bancile cer justificare. Trebuia depusa o declaratie in acest sens?
Au fost discutii in spatiul public in acest sens, insa propunerea nu s a adoptat.

Deocamdata darul de nunta ramane dar.

La banca declarati provenienta sumei ca dar de nunta.

Si daca in viitor va aparea vreo modificare legislativa, ea nu va impacta, caci legea nu va putea fi aplicata retroactiv.
off topic
Bancile sunt obligate prin lege sa obtina informatii despre provenienta banilor de la clientii sai pentru ca au obligatii de raportare catre anumite entitati publice, (ex. spalarea banilor, terorism...chesti superserioase), iar daca nu fac acest lucru, risca amenzi uriase. Acest lucru exista peste tot in lumea civilizata...ba chiar mai mult, la noi in Romania nu sunt asa de stricti cum sunt in unele tari din vest.
In plus, daca observa comportamente ciudate (ex. clientul lor mascheaza aceste depuneri repetate motivand ca sunt cadouri de nunta, donatii, etc. adica surse netrasabile), cu atat mai mult suspiciunea ii obliga sa faca investigatii mai amanuntite si totodata sa si raporteze catre ONPCSB, pentru a nu fie ele cele care trebuie sa dea socoteala.