Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecarea cauzei la o altă oră decat cea comunicata ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecarea cauzei la o altă oră decat cea comunicata petentului ...

Judecarea cauzei la o altă oră decat cea comunicata petentului
Zilele trecute, in calitate de petent intr-o cauza in stadiul procesual fond a unui dosarul avand ca obiect contestatia depusa de mine pentru durata procesului, am avut surpriza ca sa aflu ca acea cauza s-a judecat in lipsa mea, la ora 9 in loc de ora 12 cum mi s-a comunicat si cum de altfel aparea si afisat. Participantul era Parchetul- Procuror. Mentionez faptul ca acea cauza se judecă in alt judet decat cel de domiciliu, iar eu am ajuns la judecatorie cu 2 ore inainte de ora estimata, 12, iar cauza deja se judecase, fara ca eu sa fi fost instiintata de modificarea orei. Este corecta aceasta practică?
Buna ziua, daca ati fost citat doar pt pra 12, nu este legal ce s-a intamplat. Puteti formula cale de atac, daca aveti deschisa o astfel de posibilitate in functie de obiectul cauzei.
Vă mulțumesc pentru răspuns.

Obiectul cauzei este contestaţia depusă de mine privind durata procesului (art.488 ind. 2 NCPP).