avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces Civil pierdut dauna mostenita impreuna cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces Civil pierdut dauna mostenita impreuna cu persoana cu disabilitati ...

Buna ziua,
Am avut un proces civil fiind parat impreuna cu mai multe persoane (eu fiind mostenitorul celui ce a comis fapta si implicit am mostenit si "problema" - fara sa stiu), pe care l-am pierdut...
Una dintre persoanele "parate" este persoana cu handicap pusa sub ocrotire (interdictie), pe care o am in ingrijire , eu fiind tutore legal pentru el.
Sentinta finala este ca eu sa platesc x suma despagubire si y suma de cheltuieli de judecata iar persoana pe care o am in intretinere sa plateasca si ea aceeasi suma.
Persoana cu grad de handicap nu are alte venituri decat indemnizatia de handicap si pensia de handicap...
Eu mi-am platit partea mea....
Intrebari:
1. Daca eu nu platesc si partea persoanei cu handicap, poate fi executat silit si sa fie pusa proprire pe acele venituri ale persoanei cu handicap?
2. Se poate intoarce spre mine sa mi se intample mie ceva daca nu se plateste acea suma?

Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:00, 22 Februarie 2024
Ce a hotărât instanța trebuie plătit, că altfel se ajunge la executare silită.
Nimeni nu este exonerat de la respectarea și aplicarea legii, indiferent că este persoană cu handicap, sau nu.

Se poate pune poprire pe pensia de boală, și se pot executa silit bunurile moștenite.
Ultima modificare: Joi, 22 Februarie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolvabilă Natty922 Natty922 Mi se a pus poprire 100 lei pe pensia minimă de invaliditate de către bancă și pt că astfel nu se plătea datoria + penalități in aceasta viață ... (vezi toată discuția)
Executare silita pensie de handicap Ionut Octavian Ionut Octavian Buna ziua, In 2008 am luat un credit de nevoi personale in Chf. Am plătit ratele pana in februarie 2014, dar pentru ca m-am îmbolnăvit grav, cu sanse ... (vezi toată discuția)
Curator andryzs andryzs Cine are dreptul de a incredinta 2 femei (cu certificat tip handicap mintal,parintii decedati, boli sechelare etc.) unui curator? Curatorul poate sa fie ... (vezi toată discuția)