Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces Civil pierdut dauna mostenita impreuna cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces Civil pierdut dauna mostenita impreuna cu persoana cu disabilitati ...

Buna ziua,
Am avut un proces civil fiind parat impreuna cu mai multe persoane (eu fiind mostenitorul celui ce a comis fapta si implicit am mostenit si "problema" - fara sa stiu), pe care l-am pierdut...
Una dintre persoanele "parate" este persoana cu handicap pusa sub ocrotire (interdictie), pe care o am in ingrijire , eu fiind tutore legal pentru el.
Sentinta finala este ca eu sa platesc x suma despagubire si y suma de cheltuieli de judecata iar persoana pe care o am in intretinere sa plateasca si ea aceeasi suma.
Persoana cu grad de handicap nu are alte venituri decat indemnizatia de handicap si pensia de handicap...
Eu mi-am platit partea mea....
Intrebari:
1. Daca eu nu platesc si partea persoanei cu handicap, poate fi executat silit si sa fie pusa proprire pe acele venituri ale persoanei cu handicap?
2. Se poate intoarce spre mine sa mi se intample mie ceva daca nu se plateste acea suma?

Ce a hotărât instanța trebuie plătit, că altfel se ajunge la executare silită.
Nimeni nu este exonerat de la respectarea și aplicarea legii, indiferent că este persoană cu handicap, sau nu.

Se poate pune poprire pe pensia de boală, și se pot executa silit bunurile moștenite.
Dapix, utilizator