Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acţiunea pentru repararea pagubei privind durata ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acţiunea pentru repararea pagubei privind durata nerezonabila a procesului penal

Buna ziua. Am cateva întrebari punctuale privind etapele ce trebuie parcurse:
1. pentru a formula acţiunea pentru repararea pagubei privind durata nerezonabila a procesului penal intai trebuie formulata la Judecatorie, plangerea privind durata procesului?
2. hotărârea instanţei de judecată privind durata procesului este definitiva? Unde mai poate fi atacată?
2. in cazul in care se confirma durata nerezonabila a procesului,
potrivit art 541 , alin (2) acţiunea pentru repararea pagubei poate fi introdusă în termen de 6 luni de la data rămânerii definitive a hotărârii instanţei de judecată?
3. instanta la care se adreseaza acţiunea pentru repararea pagubei este Tribunalul?
4. daca petentul are domiciliul in alta localitate decat cea in care s-a desfasurat procesul, toate actiunile se formuleaza institutiilor unde s-a judecat cauza?
Va multumesc!
Marcel2017, utilizator
Actiunea pentru repararea pagubei? CE inseamna „Actiunea pentru repararea pagubei”? In opinia dvs se intelege.
Nu exista actiunea pentru repararea pagubei privind durata nerezonabila a procesului penal!
Dreptul la un proces echitabil reprezintă unul dintre fundamentele unei societăţi democratice, iar durata excesivă a procedurilor judiciare reprezintă una dintre principalele cauze ale încălcării acestui drept. Dreptul părţilor la soluţionarea cauzei într-un termen rezonabil este consacrat de art. 21 din Constituţia României, precum şi de alte dispoziţii interne iar acțiunea în răspundere civilă delictuală, întemeiată pe art. 1349 din noul Cod civil (art. 998-999 din vechiul Cod civil), constituie o cale de atac eficientă pentru a denunța durata excesivă a procedurilor desfășurate în fața instanțelor penale sau civile.
Da, este o teorie (nu are de a face cu practica). Poate ne spuneti si sursa de unde ati copiat-o, daca vreti sa discutam mai la concret. Daca nu, nu!
Sincer, nu mai retin, dar cu certitudine retin ca este de pe blogul unui avocat. Sa inteleg ca nu exista posibilitatea de solutionare a unei astfel de plangeri decat la CEDO? Multumesc.
Sa inteleg ca nu exista posibilitatea de solutionare a unei astfel de plangeri decat la CEDO? Multumesc.

Eu nu am spus asa ceva. Cine sau cei care au afirmat cele de mai sus, trebuie sa isi motiveze afirmatia.
Opinia mea sincera este ca discutia aceasta duce catre nimic (in afara de sperante incerte si deșarte).
Admiterea unor astfel de actiuni in favoarea persoanelor vatamate prin infractiuni ar crea precedente periculoase.