Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... URGENT!!!Prelevarea de amprente fara consimtamant
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

URGENT!!!Prelevarea de amprente fara consimtamant

aseara am fost retinut de politie,dus la sectie,apoi la cea judeteana unde mi s-au prelevat amprentele,fotografiat fara consimtamantul meu,explicatia politistului fiind ca nu aveam actele la mine si nu locuiesc la adresa din buletin,ci fara forme legale la o alta adresa.mentionez faptul ca era ora 00 si plecasem dupa tigari la un non stop aflat la circa 200 m de domiciliul unde stau fara forme. Intrebare: e un abuz?pot face ceva pentru stergerea amprentelor si a fotografiilor care mi s-au facut.daca da cum?Multumesc anticipat
1.Sigur ca este un abuz fata de lege din partea ta daca stai fara forme legale.
2. Nu poti face nimic, este o procedura legala a politiei. Dar nu ai de ce sa-ti faci probleme atata timp cat esti o persona care respecta normele legale.
Si eu sunt de parere ca este un abuz.
Puteati fi identificat dupa actul de identitate si verificat.
Din ce motiv s-au luat amprentele?
Ati fost suspect vreodata de savarsirea unei infractiuni?

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
nu am fost suspectat niciodata,motivul amprentarii a fost faptul ca par suspect.de ce nu mi-au spuis.pot face ceva in legatura cu stergerea amprentelor din baza de date a politiei?
Eu cred ca ati putea da in judecata politia pentru abuz.
Cat priveste amprentarea aceasta se face si pentru socaterea cazierului judiciar.
Nu ati solicitat niciodata cazier judiciar pentru angajare?

avocat Claudiu Lascoschi