Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamurire

Buna seara!
As doti sa ma interesez cum pot beneficia de concediu de cresterea copilului.
Mentionez ca in 31 august 2010 mi se termina contractul de munca, lucrez in invatamant. Lucrez din 2003 in invatamant , am avut post in fiecare an cu data de 1 septembrie, dar in 2008 am beneficiat de post in 13 octombrie 2008. Din aceasta cauza nu am beneficiat de tot concediul pe vara astfel in luna august am fost in fara plata 14 zile.
intrebarea mea este urmatoarea: Daca in august 2009 nu a fost platita contributia la sanatate in totalitate , eu nasc la sfarsitul lunii august 2010 , ma afecteaza la concediul de cresterea copilului?
Scuze pt lungimea mesajului dar nu stiu la cine sa apelez.
Multumesc!!
Nu va afecteaza. va incadrati in prevederile legale.
Potrivit Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare:
Art. 4.
(3) In calculul celor 12 luni prevazute la alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 1 alin. (2) din ordonanta de urgenta, considerate, in intelesul ordonantei de urgenta, luna intreaga.
(4) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal, ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la alin. (7).
(5) Prin exceptie, se accepta ca o singura data fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (4).
Conform OUG148/2005 ce face referire la indemnizatia pentru crestere copil de pana la 2 ani si HG1825/2005 - norme metodologice de aplicare a ordonantei, din MO nr.7/04.01.2006, art. 2 alin(1), lit a), c) si alin 2, spune ca trebuie sa ai venituri profesionale supuse impozitului pe venit 12 luni inaintea datei nasterii copilului. Asa ca rugati-va sa nasteti la 1-15 septembrie 2010. mai consultati ordonanta din MO 655/octombrie 2009 si veti vedea
Neplata contributiei la Sanatate nu va afecteaza la CCC pana la 2 ani si indemnizatia aferenta.