Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deces persoana fără aparținători legali si fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deces persoana fără aparținători legali si fără testament

Buna ziua,

Va rog sa mă ajutați cu o recomandare pentru următoarea situație. Decedatul este pensionar, nu are aparținători si nu a lăsat testament. Si-a exprimat verbal dorința ca eu sa mă ocup de înmormântare. Deține loc de veci.
Mă pot eu ocupa de înmormântare si nu Autoritatea Tutelară?
Pot ridica eu certificatul de deces pentru a-l folosi la cimitir?
Ajutorul pentru înmormântare se acorda in aceasta situație daca am actele doveditoare pentru cheltuieli?
Multumesc!
Certificatul de deces nu poate fi ridicat decât de persoane îndreptățite - rude până la gradul 4 (dovedit cu acte de stare civilă) sau moștenitori testamentari.
Ajutorul de deces se eliberează, din câte știu, doar în baza certificatului de deces.
În rest...puteți declara decesul, veți primi autorizația de înhumare și vă puteți ocupa de înmormântare, dar cam atât.
apelati la o firma de pompe funebre, poate va rezolva ei
Multumesc!