Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine poate ridica un certificat de deces? In cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine poate ridica un certificat de deces? In cazul celor care ...

Cine poate ridica un certificat de deces? In cazul celor care nu au rude disponibile?
Oricărei persoane îndreptățite.
Dacă aveți contract de intretinere, daca sunteti in testament, daca dovediti ca il îngropați, etc
Când depuneți actele, depuneți și copie după buletinul celui care va ridica certificatul.
george-neagu, moderator
Multumesc. Ce inseamna persoana indreptatita? Persoana pt care intreb are chitantele doveditoare ca a ingropat o vecina in baza autorizatiei de inhumare dar nu este ruda cu decedata. Poate obtine cert de deces? Sau, daca a folosit o agentie de funeralii, agentul respectiv poate obtine certificatul de deces?
Magali, utilizator
Nu înțeleg cum a ingropat-o vecina fara certificat. Certificatul trebuie prezentat la cimitir.
Da, firma care se ocupa de funeralii, va scoate și certificatul de deces.
gi-jane2, moderator
Conform art. 10 din Legea nr. 105/2022, pe baza actelor de stare civilă se eliberează certificatele/extrasele multilingve de deces membrilor familiei, persoanelor îndreptățite ori, cu aprobarea primarului unității administrativ-teritoriale care a înregistrat decesul, altor persoane care justifică un interes legitim.
Dacă persoana decedată nu are rude si nu există moștenitori testamentari ori alte persoane indreptățite NU SE ELIBEREAZĂ CERTIFICAT DE DECES.
Înhumarea se face în baza unei adevirnte de înhumare, eliberată de starea civilă.
Firmele de pompe funebre NU AU DREPTUL SĂ RIDICE CERTIFICATELE DE DECES.
Persoana care a suportat cheltuielile de înmârmântare este îndreptățită să primească ajutorul de înmormântare, dar nu certificatul de deces.
georgiana.td, utilizator