Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cand eliberez cazierul judiciar va aparea in acesta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cand eliberez cazierul judiciar va aparea in acesta inscris faptul ...

Cand eliberez cazierul judiciar va aparea in acesta inscris faptul ca sunt trimis ca inculpat intr-un proces care inca nu a inceput?Sau va aparea
Solicitantul nu este inscris in cazierul judiciar(adica curat fara cazier)
Nu apare asa ceva in cazierul judiciar.

Legea 290/2004
art. 9
În ceea ce privește persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranță și educative, pronunțate prin hotărâri judecătorești definitive;
b) renunțarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea și încetarea executării pedepselor și a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eșalonarea și achitarea amenzii penale;
c) amnistia, grațierea, prescripția executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
d) pedepsele și măsurile pronunțate prin hotărâri penale definitive de instanțele judecătorești din străinătate, precum și măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea.
Dacă s-a pus în mișcare acțiunea penală vă apare. Și scrie și pentru ce infracțiune, cu toate articolele incidente din cod ( art.care prevede infracțiunea, eventuale forme calificate, circumstanțe atenuate, agravante, tentativă sau nu etc).

Vedeți art. 11 din legea 290/2004

Cristi48 a scris:

Cand eliberez cazierul judiciar va aparea in acesta inscris faptul ca sunt trimis ca inculpat intr-un proces care inca nu a inceput?Sau va aparea
Solicitantul nu este inscris in cazierul judiciar(adica curat fara cazier)

Ștefania_26, utilizator
Se pare că nu ați ajuns la art. 11 din lege. Odată pusă în mișcare acțiunea penală apare mențiune în cazier.
Chiar eu am în prezent un dosar în faza de judecată. Clientul nu are antecedente. În cazierul lui apare menționată punerea în mișcare a acțiunii penale. Înscrierea s-a făcut imediat după ce a fost pusă în mișcare acțiunea penală, deci odată ce a dobândit calitatea de inculpat.

Cornel Vasile a scris:

Nu apare asa ceva in cazierul judiciar.

Legea 290/2004
art. 9
În ceea ce privește persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranță și educative, pronunțate prin hotărâri judecătorești definitive;
b) renunțarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea și încetarea executării pedepselor și a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eșalonarea și achitarea amenzii penale;
c) amnistia, grațierea, prescripția executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
d) pedepsele și măsurile pronunțate prin hotărâri penale definitive de instanțele judecătorești din străinătate, precum și măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea.