Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Emitere bon/factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Emitere bon/factura

Va salut. Detin un PFA care activeaza in vanzare cu amanuntul. Am casa de marcat, vand fizic intr-un stand/chiosc. Doresc sa incep si in domeniul online, detin deja semnatura electronica si toate briz-briz-urile necesare. Daca in vanzarea fizica emit bon si imi sustin contabilitatea prin registru de casa fizic, in contextul de vanzare online, cum trebuie sa procedez? Eliberez factura sau bon? Trebuie sa trec si casa de marcat intr-un sistem gen Smartbill si sa operez ambele procese de vanzare in acelasi loc? Registrul de casa devine automat digital? Orice informatie in legatura cu procesul acesta m-ar ajuta enorm. Multumesc frumos.
La online puneți în pachetul cu produse doar factura către client. Încasarea va vine în contul firmei de la firma de curierat dacă se face plata ramburs sau în contul bancar al firmei, dacă se face plata în avans la inițializare comenzii.
george-neagu, moderator