Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Buna ziua , am o neclaritate privind o modalitate de intabulare

Dupa incheierea unei succesiuni , si obtinerea certificatului de mostenitor , intabularea celor primite o face notarul sau topograful ? mentionez ca acele parcele primite dupa succesiune nu sunt intabulate acum,sunt pe numele defunctului , nu apar in cartea funciara , nu sunt trecute decat pe titlul de proprietate. Unde se face intabularea ? la notar ? sau topograf cu documentatia necesara , o face el pana la capat
Depinde.
Dacă dvs aveți documentație cadastrala la momentul dezbaterii succesiunii și i-o prezentati notarului, după eliberarea certificatului de moștenitor, tot notarul vă va face si intabularea.

Dacă întocmiti documentația cadastrala după dezbaterea succesiunii, intabularea v-o face inginerul de cadastru, în urma măsurătorilor și după ce ii prezentati o copie legalizata după certificatul de moștenitor.

Intabularea se face online la Biroul de Carte Funciara a localității unde se afla imobilul.
raluk0207, utilizator