Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE ALIMENTARA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE ALIMENTARA

Am in intretinere o fata care implineste 18 ani,in februarie 2010 si este eleva in clasa a XI a.Tatal ei trebuie sa-i plateasca o pensie alimentara in valoare de 50 lei/luna,pe care nu i-a mai platit-o din iunie 2009.Acum ca implineste 18 ani,ce este de facut pentru primirea pensiei ,in continuare ,si eventual marirea ei.Va multumesc.
Copilul major poate formula cerere de pensie de intretinere .Trebuie sa faca dovada ca este in continuarea studiilor scolare .Cererea se formuleaza la Judecatoria din raza domiciliului copilului .
Fata fiind majora ,fiind vorba despre neplata cu rea credinta a obligatiei de intretinere din luna iulie 2009,ar trebui sa formuleze plangere penala impotriva tatalui pentru infractiunea de abandon familial,astfel cum este aceasta prev.de art.305 c.pen.
La plata in integralitate a obligatiilor de intretinere de catre tata,isi poate retrage plangerea in orice faza procesului penal,pana la pronuntarea in ultima faza de atac.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala fata de tata
Multumesc mult.
danairimies73, utilizator