Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua as vrea sa stiu cine este obligat sa ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua as vrea sa stiu cine este obligat sa plateasca siguranta ...

Buna ziua
as vrea sa stiu cine este obligat sa plateasca siguranta in circulatie si avizul pshihologic (angajatul sau angajatorul) necesare fisei de aptitudine de la medicina muncii la angajare, respectiv periodica. multumesc
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.7 (6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte, în nici o situaţie, obligaţii financiare pentru lucrători.
HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza:
-art. 7 Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente
supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.