Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Instanta competenta partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Instanta competenta partaj

Bună ziua.

Unul dintre soți a intentat divorț pe raza judecătoriei unde are domiciliul.

Celalalt sot de mai bine de un an și-a stabilit domiciliul în străinătate (Germania) și dorește sa deschidă proces de partaj deoarece reclamantul în procesul de divorț nu are nici un interes deoarece a rămas cu tot.

Care este instanta competenta ținând cont ca respectiva persoana nu mai are domiciliul în România? Se poate intenta procesul în Germania?
CAPITOLUL I
Dispoziţii comune
Art. 914

Instanţa competentă

(1) Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cea din urmă locuinţă comună a soţilor. Dacă soţii nu au avut locuinţă comună sau dacă niciunul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cea din urmă locuinţă comună, judecătoria competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are locuinţa pârâtul, iar când pârâtul nu are locuinţa în ţară şi instanţele române sunt competente internaţional, este competentă judecătoria în circumscripţia căreia îşi are locuinţa reclamantul.

(2) Dacă nici reclamantul şi nici pârâtul nu au locuinţa în ţară, părţile pot conveni să introducă cererea de divorţ la orice judecătorie din România. În lipsa unui asemenea acord, cererea de divorţ este de competenţa Judecătoriei Sectorului 5 al municipiului Bucureşti.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Mulțumesc pentru promptitudine însă poate nu am formulat corect întrebarea sau nu înțeleg răspunsul dumneavoastră.

Procesul de divorț este în pronunțate din culpa comuna. Însă a fost punctual pentru divorț fără partaj.

Pentru partaj urmează sa intentez eu ( nu mai am domiciliul în țară) un proces separat și asta era întrebarea :

Unde deschid procesul de partaj fără a mai avea vreo legătură cu divorțul.
Tot in Romania veti face partajul, pe raza domiciliului paratei.