Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... neprezentare sau...amanare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

neprezentare sau...amanare

ce se poate intampla daca nu ma prezint la procesul de incredintare minor la primul termen?
cum as putea face sa nu ma prezint legal?
multumesc
angajati un avocat si nu va prezentati la instanta
Cererea reconventionala poate fi introdusa la primul termen la care partile sunt legal citate,daca acesta era termenul sau a solicitat anterior termene pentru ca nu s-a putut prezenta sau/si pentru lipsa de aparare sau alte motive legale,este posibil.
Cred ca de aceea este bine sa angajati un avocat care sa va consilieze si sa va sustina cauza
Sfatul meu e sa va angajati avocat daca nu va prezentati, ca poate va ia copilul...
Daca nu va prezentati si nici nu motivati intr-un fel sau altul lipsa instanta va da cuvantul pe probe paratului-reclamant indovedirea cererii de incredintare a minorului. Daca lucrurile vor decurge astfel, dvs. veti fi decazuta din dreptul de a mai propune probe pe aspectul cererii sotului.
la primul termen pot cere amanare pt angajare aparator?