Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... OUG 1 / 2010; LEGEA 330/2009
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

OUG 1 / 2010; LEGEA 330/2009

ªtie cineva exact cum se aplică? Eu am multe nelămuriri.:P
Probabil dl. Boc va poate lamuri cu lux de amanunte...pare ca este singurul care stie despre ce este vorba in domeniu!!:D
Acum, fara gluma: detaliati putin problema care va intereseaza si vom incerca sa ne formam si noi o opinie.
Să o luăm pe rând.
"Art.5(4) Salariile de merit stabilite in anul 2009 pe o perioada care se intinde si in anul 2010 se introduc in salariul de baza pana la expirarea perioadei pentru care au fost acordate. Dupa aceasta perioada, se recalculeaza in mod corespunzator salariul de baza si celelalte sporuri calculate la acesta. Incepand cu anul 2010, acest drept nu se mai stabileste. " La militari solda de merit se include în solda funcţiei de bază(cf. anexei IV din legea 330); nu se specifică că aceasta se face numai la cei care au beneficiat de aceasta. Se aplică art. 5(4) şi la militari?