Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicarea legii330/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicarea legii330/2010

Referitor la legea salarizarii unice si la ordonanta de urgenta privind aplicarea ei,se specifica ca in anul 2010 nu se mai acorda salariile de merit.Personalul care a avut salariul de merit in 2009 v-a avea salariul diminuat in 2010 din luna martie sau nu?Se acorda o suma care sa acopere diferenta ?
Merit pentru ce? Altceva in afara atributiilor din fisa postului?
Pentru postul ocupat are un salariu la care se adaoga diverse sporuri, precum si alte drepturi materiale cu caracter general.
Veti avea salariul de merit pana se implineste 1 an de cand a fost acordat in institutia dvs.
Dupa aceea se recalculeaza noul salariu de baza si toate sporurile care se aplicau la salariul de baza.
Nu se acorda suma compensatorie care sa acopere echivalentul salariului de merit.
OUG nr. 1/2010 - unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar
Art. 5. (4) Salariile de merit stabilite in anul 2009 pe o perioada care se intinde si in anul 2010 se introduc in salariul de baza pana la expirarea perioadei pentru care au fost acordate. Dupa aceasta perioada, se recalculeaza in mod corespunzator salariul de baza si celelalte sporuri calculate la acesta. Incepand cu anul 2010, acest drept nu se mai stabileste.