Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salarizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salarizare

In luna decembrie 2009 am beneficiat de salariu de merit si la reincadrarea din ianuarie 2010 - conform Legii 330/2009 de salararizare unitara, a aparut o suma compensatorie la salariu (pentru a nu-mi fi redus venitul brut). Este legal sau nu?
sa intelegem ca lucrati la stat, si incepand cu 2010 salariul a fost diminuat cu 25%, care s-a compensat cei 25%?
veniti cu date suplimentare
da, sunt bugetar. diminuarea cu 25% a fost aplicata de la 1 iulie 2010 si nu are legatura cu reincadrarea bugetarilor conform legii de salarizare unitara a bugetarilor, respectiv 330/2010.
monika40 a scris:

In luna decembrie 2009 am beneficiat de salariu de merit si la reincadrarea din ianuarie 2010 - conform Legii 330/2009 de salararizare unitara, a aparut o suma compensatorie la salariu (pentru a nu-mi fi redus venitul brut). Este legal sau nu?

Da este legal si in acelasi timp este mai avantajos ptr dumneavoastra, intrucat in acest fel ati ramas cu acel salariu de merit care in alte conditii ( cele de dinainte de ian 2010) vi s-ar fi putut lua si dat altui angajat.