avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salarizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salarizare

In luna decembrie 2009 am beneficiat de salariu de merit si la reincadrarea din ianuarie 2010 - conform Legii 330/2009 de salararizare unitara, a aparut o suma compensatorie la salariu (pentru a nu-mi fi redus venitul brut). Este legal sau nu?
Cel mai recent răspuns: stelarman , utilizator 19:56, 4 Februarie 2013
sa intelegem ca lucrati la stat, si incepand cu 2010 salariul a fost diminuat cu 25%, care s-a compensat cei 25%?
veniti cu date suplimentare
da, sunt bugetar. diminuarea cu 25% a fost aplicata de la 1 iulie 2010 si nu are legatura cu reincadrarea bugetarilor conform legii de salarizare unitara a bugetarilor, respectiv 330/2010.
monika40 a scris:

In luna decembrie 2009 am beneficiat de salariu de merit si la reincadrarea din ianuarie 2010 - conform Legii 330/2009 de salararizare unitara, a aparut o suma compensatorie la salariu (pentru a nu-mi fi redus venitul brut). Este legal sau nu?


Da este legal si in acelasi timp este mai avantajos ptr dumneavoastra, intrucat in acest fel ati ramas cu acel salariu de merit care in alte conditii ( cele de dinainte de ian 2010) vi s-ar fi putut lua si dat altui angajat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diminuarea salariului cu 25% BMM BMM -din mult dezbatuta si controversata lege privind diminuarea salariului cu 25%, am inteles ca se reduce salariul tarifar (de incadrare) cu 25%, cand de fapt ... (vezi toată discuția)
Calcularea corecta a salariului DIA63 DIA63 Lucrez ca functionar public in adm.locala. Azi am primit fluturasul. La salariul de incadrare in loc de 1371 am trecut 1030 .Toate celelalte calculatii ... (vezi toată discuția)
Diminuarea cu 25% in vederea restabilirii echilibrului bugetar ana-lili ana-lili Considerati ca al 13-lea salar pentru 2009, acordat in luna iulie 2010, intra sub incidenta leg.118/2010. Se aplica reducerea de 25% si la acesta? (vezi toată discuția)