Forum Discuţii juridice Executare silită Insolvabilă
Discuție deschisă în Executare silită

Insolvabilă

Mi se a pus poprire 100 lei pe pensia minimă de invaliditate de către bancă și pt că astfel nu se plătea datoria + penalități in aceasta viață executorul m a declarat insolvabilă întrucât nu am nimic în proprietate.Apoi banca a plătit alt executor,dar situația este aceeași .Eu am aflat de la dl avocat Cuculis că se prescrie datoria in acest caz Este adevărat?
Aveți și indemnizație de handicap pentru boala incurabilă de care suferiți`?

Vă întreb, pentru că trebuie să știți că indemnizația de handicap, prin lege, nu poate fi executată silit.
Doar pensia de boală poate fi poprită.
Dapix, utilizator
Da am handicap permanent
Dar dacă mi a pus poprire pe un cont cu suma de achitat,îmi mai poate pune poprire și pe pensie,pe care nu o iau pe card? Mulțumesc
Totuși nu mi se pare corect; se prrescriu și infracțiunile, inclusiv de omor și aceste datorii nu se prescriu?
Da, poprirea se pune de executor direct la sură, în cazul dvs o să vă rețină poprirea CASA locală de pensii. Bineînțeles va trebui respectat ART 729 Cod procedură civilă.