Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionata in 2023. Nu am reusit sa aflu daca la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionata in 2023. Nu am reusit sa aflu daca la calculul pensiei ...

Pensionata in 2023. Nu am reusit sa aflu daca la calculul pensiei s au luat in calcul primele orele suplimentare sambetele lucrate perioada dupa 2020….daca nu trebuie sau nu adeverinta de la locul de munca?
Puteti cere Casei de Pensii de care apartineti un buletin de calcul . In acesta veti gasi , pe fiecare luna a fiecarui an care formeaza stagiul dvs. de cotizare , sumele care au stat la baza calculului punctajului dvs. Dupa 01.04.2001 - de cand s-a instituit CAS datorat SI de angajat - la calculul pensiei se iau in considerare absolut toate veniturile de natura salariala ale acestuia ( castigul brut ) . Prin urmare , pentru perioada de dupa aceasta data , nu sunt necesare adeverinte .
CHKa, utilizator
Nu vi s-au luat in considerare orele suplimentare si cele prestate in zilele de repaus saptamanal , decat daca ati avut o hotarare judecatoreasca in acest sens.

Daca nu aveti acea adeverinta, va trebui sa o obtineti de la fostul loc de munca.