Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Încetare uzufruct viager prin decesul uzufructuarului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Încetare uzufruct viager prin decesul uzufructuarului

Am cumpărat un imobil cu clauză de uzufruct viager de la un fost nud proprietar. Unul dintre cei doi uzufructuari a murit după ce am cumpărat imobilul iar celălalt trăiește. Eu acum dacă radiez uzufructul din cartea funciară a celui decedat în timp ce celălalt uzufructuar mai trăiește sunt proprietar deplin pentru că îmi consolidez dreptul de proprietate sau trebuie să aștept decesul și celuilalt uzufructuar ca să devin pe deplin proprietar? Eu sunt proprietar deplin sau încă sunt nud proprietar după radierea unui uzufructuar din cartea funciară și rămânerea celuilalt uzufructuar în cartea funciară?
Gab1234, utilizator
sunteti tot nud, pana la decesul celui ramas. Radiati atunci sarcina din cf.