avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decesul uzufructuarului Bună ziua As dori să știu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decesul uzufructuarului Bună ziua As dori să știu care este ...

Decesul uzufructuarului

Bună ziua

As dori să știu care este procedura în urma căreia,nudul proprietar poate vinde/închiria apartamentul cumpărat cu clauza de uzufruct viager, după ce uzufructuarul a decedat.
Trebuie radiat la biroul de carte funciară sau la primărie?
În contract au fost 2 uzufructuari,soț și soție,primul a decedat in urma cu 15 ani iar soția sa a decedat de curând.
Ce presupune acest lucru ?

Mulțumiri anticipate.
Cel mai recent răspuns: mediterana , utilizator 18:20, 28 Martie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, radierea se face la Cartea Funciara cu o cerere de radiere si certificatele de deces in copii legalizate.
Vă mulțumesc!

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, radierea se face la Cartea Funciara cu o cerere de radiere si certificatele de deces in copii legalizate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Document proprietate apartament AnastasiaH AnastasiaH Buna seara! Acum aproape 10 ani am cumparat cu ajutorul parintilor un apartament, parintii avand drept de uzufruct viager. In acest moment ambii sunt ... (vezi toată discuția)
Vânzare nuda proprietate bella86 bella86 Buna ziua, am un apartament optinut prin vanzare cumpărare cu clauza de întreținere între mine și bunicul meu, dar are și mama drept de uzufruct viager, ... (vezi toată discuția)
Succesiune casa dupa deces Kathyp Kathyp Buna ziua, In data de 05.02.2013 bunica cumnatului meu (in continuare il voi numi M.) a decedat. M. are contract intretinere si uzufruct ,in urma acestuia el ... (vezi toată discuția)