Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decesul uzufructuarului Bună ziua As dori să știu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decesul uzufructuarului Bună ziua As dori să știu care este ...

Decesul uzufructuarului

Bună ziua

As dori să știu care este procedura în urma căreia,nudul proprietar poate vinde/închiria apartamentul cumpărat cu clauza de uzufruct viager, după ce uzufructuarul a decedat.
Trebuie radiat la biroul de carte funciară sau la primărie?
În contract au fost 2 uzufructuari,soț și soție,primul a decedat in urma cu 15 ani iar soția sa a decedat de curând.
Ce presupune acest lucru ?

Mulțumiri anticipate.
Buna ziua, radierea se face la Cartea Funciara cu o cerere de radiere si certificatele de deces in copii legalizate.
Vă mulțumesc!

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, radierea se face la Cartea Funciara cu o cerere de radiere si certificatele de deces in copii legalizate.