Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am cumparat in 2023 actiuni de 10000 euro si le-am ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am cumparat in 2023 actiuni de 10000 euro si le-am vandut

buna ziua,
am cumparat in 2023 actiuni de 10000 euro. le-am vandut in 2023 cu 20000 euro, deci profit 10000 euro. din cei 10000 am cumparat alte actiuni. deci, practic, eu in acest moment nu am profit, sunt pe zero in contul meu bancar. este necesara depunerea declaratiei si plata impozitului pentru tranzactia pe care am castigat 10 mii sau se compenseaza cu pierderea/investitia urmatoare care are aceeasi valoare?
multumesc.
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Ar fi trebuit sa primiti pana la aceasta data de la broker extrasul de cont pentru anul 2023 ca sa stiti ce sa declarati, impozitul pe venit s-a retinut la sursa, ramane sa calculati daca va incadrati la CASS.
In 2023 ati realizat profit, nu conteaza ce ati facut cu banii.
elenazan, utilizator
Declararea câștigului se face pentru ceea ce ati realizat în 2023 la bursele externe. Nu greșiți și faceți analogie cu banii pe care-i aveți în cont la final de an. Și nici dacă ii scoateți sau ii lăsați acolo sau ii investiti iar în alte acțiuni.
Dacă ați vandut ceva în 2023 și a fost cu castig, deci acel câștig se declara în declarația unica pentru plata impozitului pe venit. Și tot acel câștig se va în calcul pentru a vedea dacă trebuie platita și contribuția la sănătate pentru 2023.
Dacă ați tranzacționat acțiuni la Bursa de valori Bucuresti, impozitul v-il retine brokerul.
Dumneavoastră declarați în declarația unica doar pentru castigul de la bursele din strainatate sau firmele din strainatate.
george-neagu, moderator
recunosc ca nu inteleg. deci am sau de platit impozit pe venit atata timp cat nu am scos nimic din bursa? sunt, practic, pe zero profitul pe anul trecut, doar ca mi-am marit portofoliul. intrebarea e daca trebuie sa platesc acum sau atunci cand voi vinde si voi avea cu adevarat profit vizibil in contul meu bancar?
multumesc.
Aveți.