Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună seara domnu avocat,sunt nouă aici pe forumul ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună seara domnu avocat,sunt nouă aici pe forumul dumneavoastră, ...

Bună seara domnu avocat,sunt nouă aici pe forumul dumneavoastră, m-am căsătorit acum pe data de 08.03.2024 în Germania cu o persoană de acelas sex, am nevoie de un nou pașaport și un nou act de identitate din cauza schimbării numelui , am înțeles ca, căsătoria trebuie anunțată și înregistrată prima dată în România la starea civilă dar știu ca în la noi căsătoria între 2 persoane de același sex nu este recunoscută , o să întâmpin probleme din cauza aceasta ?cum și unde pot să îmi schimb , să îmi fac pașaportul și actul de identitate și de ce acte am nevoie, pot și aici în Germania ?aștept un răspuns vă mulțumesc anticipat
Căsătoria între persoane de același sex nu este recunoscută în România, astfel că nu aveți temei legal pentru schimbarea numelui , și implicit a actului de identitate ori pașaportului.
Multumesc frumos pentru raspunsul dv și eu in situatia aceasta ce pot sa mai fac deja m-am căsătorit și mi-am schimbat numele? Asta înseamnă ca o sa rămân așa cu actele fără sa le pot schimba ?

Manuela Rășină, administrator
Puteți face o schimbare de nume pe cale administrativă. Va transmit un link, orientativ [ link extern ] / .
Mulțumesc frumos
Manuela Rășină, administrator