Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tăierea sporului de doctorat echivalat cu gr I
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tăierea sporului de doctorat echivalat cu gr I

Buna ziua,

Am doctorat echivalat cu gr I din 2012. Pana acum am primit si spor de doctorat si salariu corespunzator gradului I. Incepand din aceasta luna, martie 2024, nu mai primesc sporul de doctorat. Mentionez ca colegii din scoală care au si gr I si dupa grad si-au dat doctoratul, continua sa primeasca sporul de doctorat, spre deosebire de mine care mi-am echivalat doctoratul. Nici pentru ei, nici pentru mine nu s-a modificat fisa postului si nu ni s-au adaugat sarcini cuantificabile in functie de care sa ni se acorde sporul de doctorat. Nu ni s-a motivat in niciun fel aceasta diferenta de plata. Exista vreo baza legala? Multumesc.
...da, vad acum. Si deciziile ICCJ nu mai pot fi niciunde atacate? Adica ei pot sa emită hotărari care presupun aplicarea retroactiva a unei legi? Intreb...chiar nu înțeleg...stiam ceva de principiul neretroactivității, are excepții oare? Multumesc pentru raspunsurile date, e bine si daca imi clarifica problema, chiar daca nu vad o rezolvare. Multumesc.
DEciziile ICCJ nu mai pot fi atacate .. da , exista art.15 alin.2 din Constitutie - Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.