Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Vă rog foarte mult să mă ajuțați cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Vă rog foarte mult să mă ajuțați cu următoarea ...

Bună ziua!
Vă rog foarte mult să mă ajuțați cu următoarea problemă:
a) care este perioada în care s-a acordat al 13-lea salar în învățământul preuniv. și temeiul legal?
b) Pentru ce perioadă s-a acordat premiul anula de 2 % din fondul de salarii al unității și temeiul legal în baza căruia se acorda?
Am mare nevoie de aceste clarificări deoarece , deja sunt persoane, care s-au pensionat și vin cu cereri prin care solicită adeverință , model anexa 6 din legea 330/2023, deși din ce îmi amintesc eu pentru aceste premii (2%, al 13-lea, PCO) nu s-a reținut contribuția datorată la bugetul asigurărilor sociale de stat.
Cu deosebită considerație!
Vă mulțumesc!
Potrivit art. 14 alin. 1 din HG nr. 281/1993, “Pentru activitatea desfăşurată, personalul din unităţile bugetare beneficiază, după caz, la sfârşitul anului calendaristic, anului şcolar, stagiunii etc., de un premiu anual de până la un salariu mediu lunar de bază realizat în anul pentru care se face plata”.

Art. 1 a fost abrogat de pct. 2 al alin. (1) al art. 48, Cap. VI din Legea- cadru nr. 330 din 5 noiembrie 2009, publicată în M.Of. nr. 762 din 9 noiembrie 2009.

Incepand cu 2010, nu se mai acorda asa ceva.
Bună ziua!
Mulțumesc frumos!