avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In salariu net intra sau nu tichetele de masa?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In salariu net intra sau nu tichetele de masa?

In salariu net intra sau nu tichetele de masa?
In unele softuri apare ca da,in altele ca nu..
Ultima modificare: Miercuri, 13 Martie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:47, 14 Martie 2024
Tichetele de masă nu intră în cuantumul salariului de bază. Angajatorii care plătesc angajaților un salariu net mai mic (decât ar trebui în mod normal) cu o sumă egală cu valoarea tichetelor de masă acordate acționează contrar legii. Dacă descoperă o astfel de situație, salariații nedreptățiți se pot adresa inspectoratului teritorial de muncă de care aparține angajatorul.
Nu se scade din net, doar ca la rubrica de salariu net fie sunt incluse tichetele, fie nu (in functie de soft).
Venitul brut, net, taxele , restul de plata - toate sunt la fel - Nu difera.
De aici nelamurirea mea.
Impozitul pe venit si din salariu cass retinut cuprind si impozitul pe venit si cass datorat pentru tichetele de masa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fluturas salariu R1984 R1984 Buna ziua, as dori sa stiu daca din salariul brut se opresc toate contributiile catre stat exemplu: CAS? S.au se opresc din salariul net? Eu am descoperit ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza salariul net din total brut Floarea Cring Floarea Cring Buna ziua, Poate cineva sa-mi spuna cum se calculeaza salariul net din total brut. Ex. net:1.187-1.193 ron si bonuri de masa. Bonurile de masa sunt in functie ... (vezi toată discuția)
Tichete de masa incluse in salariul brut b_mario77 b_mario77 Buna!Ma puteti ajuta ,va rog cu un raspuns?Daca pana acum am avut salariul brut de 1907ron si salariul net de 1300ron plus tichete de masa pe lună în ... (vezi toată discuția)