Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In salariu net intra sau nu tichetele de masa?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In salariu net intra sau nu tichetele de masa?

In unele softuri apare ca da,in altele ca nu..
george-neagu, moderator
Tichetele de masă nu intră în cuantumul salariului de bază. Angajatorii care plătesc angajaților un salariu net mai mic (decât ar trebui în mod normal) cu o sumă egală cu valoarea tichetelor de masă acordate acționează contrar legii. Dacă descoperă o astfel de situație, salariații nedreptățiți se pot adresa inspectoratului teritorial de muncă de care aparține angajatorul.
Nu se scade din net, doar ca la rubrica de salariu net fie sunt incluse tichetele, fie nu (in functie de soft).
Venitul brut, net, taxele , restul de plata - toate sunt la fel - Nu difera.
De aici nelamurirea mea.
Impozitul pe venit si din salariu cass retinut cuprind si impozitul pe venit si cass datorat pentru tichetele de masa.