Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt obligata sa demisionez
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt obligata sa demisionez

Lucrez intr`o societate de 3 luni ca asistant store manager si sunt obligata sa demisionez.
In urma unor discutii in contradictoriu cu superiorii mei am fost sanctionata conform regulamentului interior al companiei,cu o penalizare de 10% din salariu.
Mi s`a sugerat sa imi fac demisia de incetare al contractului individual de munca cu acordul partilor,deoarece o societate nu poate face concedieri decat in momentul in care aceasta se afla in faliment (lucru confirmat de directorul resurse umane al societatii in cauza).
Preavizul in aceasta situatie este de 30 de zile?Daca nu este respectat ce masuri se pot lua cu privire la acest lucru?Pot solicita salariu compensatoriu pentru o perioada asa de scurta?In cazul in care imi fac demisia de incetare cu acordul partilor mai pot beneficia de salariu compensatoriu?Cum trebuie sa procedez?
Va multumesc.
mireloi a scris:

Lucrez intr`o societate de 3 luni ca asistant store manager si sunt obligata sa demisionez.
In urma unor discutii in contradictoriu cu superiorii mei am fost sanctionata conform regulamentului interior al companiei,cu o penalizare de 10% din salariu.
Mi s`a sugerat sa imi fac demisia de incetare al contractului individual de munca cu acordul partilor,deoarece o societate nu poate face concedieri decat in momentul in care aceasta se afla in faliment (lucru confirmat de directorul resurse umane al societatii in cauza).
Preavizul in aceasta situatie este de 30 de zile?Daca nu este respectat ce masuri se pot lua cu privire la acest lucru?Pot solicita salariu compensatoriu pentru o perioada asa de scurta?In cazul in care imi fac demisia de incetare cu acordul partilor mai pot beneficia de salariu compensatoriu?Cum trebuie sa procedez?
Va multumesc.

Buna seara
In ce baza ati fost sanctionata si care au fost motivele?
Banuiesc ca a fost un prejudiciu considerabil daca vi s-a aplicat direct Art. 264 alin.(1) lit. d din Codul Muncii
Daca au existat doar discutii in contradictoriu, un advertisment scris, cel mult era suficient.
Se pot face concedieri oricand, numai sa fie reale si bine fundamentate (cel putin in mod normal, legal si etic).
Preavizul este de minim 15 zile lucratoare in cazul concedierii, maxim 15/30 zile calendaristice in cazul demisiei.
Acordul partilor nu presupune preaviz.
Conform CCMUN 2007 - 2010, angajatorii vor acorda o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi, daca contractul individual de munca a incetat din motive ce nu tin de persoana salariatului (desfiintarea locului de munca) - Art. 78 coroborat cu prevederile Codului Muncii (Art. 65)
Daca incetati contractul prin acordul partilor nu beneficiati de aceasta compensatie (in cazul in care in regulamentul intern sau in CCM la nivel de unitate nu se prevede altfel)
Daca semnati incetarea CIM cu acordul partilor sau demisionati, va pierdeti multe drepturi (somaj, diverse compensatii).
Mult succes
Buna seara
In ce baza ati fost sanctionata si care au fost motivele?
Banuiesc ca a fost un prejudiciu considerabil daca vi s-a aplicat direct Art. 264 alin.(1) lit. d din Codul Muncii
Daca au existat doar discutii in contradictoriu, un advertisment scris, cel mult era suficient.
Se pot face concedieri oricand, numai sa fie reale si bine fundamentate (cel putin in mod normal, legal si etic).
Preavizul este de minim 15 zile lucratoare in cazul concedierii, maxim 15/30 zile calendaristice in cazul demisiei.
Acordul partilor nu presupune preaviz.
Conform CCMUN 2007 - 2010, angajatorii vor acorda o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi, daca contractul individual de munca a incetat din motive ce nu tin de persoana salariatului (desfiintarea locului de munca) - Art. 78 coroborat cu prevederile Codului Muncii (Art. 65)
Daca incetati contractul prin acordul partilor nu beneficiati de aceasta compensatie (in cazul in care in regulamentul intern sau in CCM la nivel de unitate nu se prevede altfel)
Daca semnati incetarea CIM cu acordul partilor sau demisionati, va pierdeti multe drepturi (somaj, diverse compensatii).
Mult succes

Va multumesc frumos pentru aceste informatii.
Am fost sanctionata deoarece nu am purtat uniforma,cu toate ca aceasta nu a fost asigurata de societatea in cauza si pentru o intarziere de 20 de minute.Mentionez faptul ca s`a intamplat o singura data acest lucru.Sunt motive destul de intemeiate sa aplice aceasta penalizare?
Va multumesc

Angajatorul (sau companie externalizata) este obligat sa puna la dispozitia anagajatilor (suportand costurile) echipamente de protectie (echipamente de lucru - in functie de activitate) pentru a proteja sanatatea, securitatea si integritatea lucratorilor.
Angajatul este obligat sa le poarte/utilizeze.
In cazul in care angajatorul primeste un control din partea Inspectiei Muncii, va fi sanctionat contraventional daca dumneavoastra nu purtati acest echipament pe motivul ca risca sanatatea si securitatea angajatilor.
In primul rand, trebuie sa stiti ca demisia este reprezinta exclusiv vointa salariatului, astfel ca nimeni nu va poate obliga sa procedati la incetarea pe aceasta cale a contractului individual de munca.
Practic, este un tertip al angajatorului, pentru a nu fi nevoit sa va plateasca eventualele salarii compensatorii si perioada de preaviz ( minim unu potrivit ccm national, poate mai multe daca aveti ccm aplicabil la nivel de unitate sau ramura de actv.).

Daca doreste sa scape de dumneavoastra, firma poate sa va desfiinteze postul conform art. 65 Codul Muncii fara a mai fii nevoie de procedura falimentului (asta e alta minciuna spusa cu scopul de a va convinge sa demisionati).

Cel mai bun sfat este sa nu demisionati sub nicio forma ci sa mergeti in continuare la munca, lasand angajatorul sa aiba el initiativa incetarii contractului individual de munca. Daca vor acest lucru, pot sa uzeze de art. 65 mentionat care le da dreptul sa desfiinteze un loc de munca.
Evitand sa demisionati, evitati sa pierdeti dreptul la ajutor de somaj, la salariu compensatoriu si la perioada de preaviz de 1 luna (insemnand efectiv alt salariu platit).

In ceea ce priveste sanctiunea disciplinara pe care ati primit-o, trebuie sa stiti ca CCM National, prevede la art 28, ca angajatorul este obligta sa asigure contravaloarea echipamentului de protectie sau a vestimentatiei speciale.
Astfel, cel putin din acest motiv, sanctiunea nu se justifica, daca vestimentatia ceruta de angajator nu v-a fost asigurata de firma.

Preavizul este de minim 15 zile lucratoare in cazul concedierii, maxim 15/30 zile calendaristice in cazul demisiei

Mai exact, preavizul poate fi,in cazul dvs, de 15 zile calendaristice pentru demisie (pt functie de executie) si 20 zile lucratoare in cazul in care va concediaza prin desfiintarea postului.
Va multumesc frumos,
Pentru sfaturile mai sus mentionate.Le voi lua in considerare.
O zi buna