Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Incetare contract de inchiriere Buna ziua! As dori ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Incetare contract de inchiriere Buna ziua! As dori opinia dvs ...

Incetare contract de inchiriere

Buna ziua!
As dori opinia dvs legat de incetarea unui contract de inchiriere. Contractul de inchiriere pe care il am in acest moment , va expira in data de 12 Mai 2024. Intrebarea mea, este necesar sa fac o instiintare scrisa, prin avocat ca nu doresc sa prelungim contractul sau el va inceta automat daca nu il semnam amandoi ?
In contract (inregistrat la ANAF), la cap.3 - Durata , este specificat : "Cu 30 de zile inaintea expirarii contractului, chiriasul va putea prelungi acest contract pentru aceeasi perioada sau pentru o perioada mai mica, numai cu acordul scris al proprietarului." Nu stiu care este procedura legala dupa expirarea perioadei contractuale si as dori un sfat in acest sens.
Problema este ca ei sunt o familie cu 2 copii si din cate am mai citit nu e chiar asa usor sa ii scoti afara din apartament, chiar si in conditiile in care nu platesc 2 luni, asa cum este cazul meu.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna dimineata,

Eu nu inteleg un lucru: contractul expira la data de 12 Mai 2024. In contract (inregistrat la ANAF), la cap.3 - Durata , este specificat :

"III. Durata
Acest contract este inchiriat pentru o perioada de 12 luni incepand cu data de 12,05.2023
Cu 30 de zile inaintea expirarii contractului, chiriasul va putea prelungi acest contract pentru aceeasi perioada sau pentru o perioada mai mica, numai cu acordul scris al proprietarului."

IX. CONDITIILE DE INCETARE A CONTRACTULUI
a) la expirarea duratei pentru care a fost incheiat;
b) in situatia nerespectarii clauzelor contractuale de catre una din parti;
c) clauza fortei majore;
d) prin denuntare unilaterala de catre oricare dintre partile prezentului contract, cu o notificare
prealabila de 30 de zile, cu pierderea garantiei in cazul in care denuntarea nu a fost facuta de
catre chirias in termen de 30 de zile sau fara un motiv intemeiat.
Incetarea prezentului contract nu va avea efect asupra obligatiilor deja scadente intre partile
contractante"

Acestea sunt citate din contract! Ce nu inteleg eu: de ce mai trebuie sa merg la judecator daca ei nu mai au niciun contract valabil, el expirand la data de 12 Mai 2024 ? Si de ce trebuie sa ii scot din apartamentul pe care il ocupa ilegal cu executor ? Nici in acest caz politia nu poate interveni ? Care este legea care se aplica in acest caz ?

Va multumesc!
nelugigi, utilizator
1- nu il ocupa ilegal, au un contract.
2- mergeti la judecator pentru ca dumneavoastra considerati ca acel contract a incetat, ei (probabil) argumenteaza ca nu a incetat. In aceasta situatie judecatorul e singurul in masura sa "imparta" dreptatea(1).
3- politia nu va ajuta, pentur ca nu e o speta penala, ci una civila. Unde judecatorul stabileste ce e drept, si, daca partile nu se conformeaza, se apeleaza la executor (1)

Eu va inteleg ca va simtiti pagubit si nedreptatit, insa acesta e mersul dreptatii. Dreptate care, inainte de a se infaptui, trebuie sa ne asiguram ca e egala pentru toti. Dumneavoastra sustineti ca chiriasii nu au platit chiria pe doua luni, poate ei au o alta versiune - au trebuit sa plateasca cinestiece reparatii masive care cadeau in sarcina proprietarului, si nu le-ati returnat banii, asa ca considera chiria platita, etc. Nu zic ca asta e situatia in cazul dumneavoastra, doar va dau un exemplu ca sa intelegeti de ce trebuie sa ajungeti la o terta parte, obiectiva si specializata (judecatorul) care sa asculte parerea dumneavoastra, a chiriasilor, si sa decida cum stau lucrurile.

(1)Pentru ca suntem un stat de drept, civilizat, si nu ne impartim dreptatea singuri, cu pumnii si parul, dupa cum ni se pare
pop_m, utilizator
Asa functioneaza tara in care traim, incurajeaza incalcarea legilor si a contractelor. Ieri citeam o stire de speriat: [ link extern ]
DinuX, utilizator
Vedeti ca in acest moment contractul este incetat, nu trebuie sa asteptati pana la 12 mai. Notificati-i ca ati reziliat contractul pentru neplata in temeiul IX b) si dati-le termen 30 de zile de la primirea instiintarii sa elibereze, timp in care sunt in continuare tinuti la plata chiriei si a utilitatilor folosite. Notificati-i de asemenea ca pentru neplata veti percepe penalitati (conform contract) iar daca nu platesc in x zile veti incepe demersurile juridice in vederea recuperarii sumelor restante.
Dupa data de 12 Mai il vor ocupa ilegal, asta e clar. Contractul expira . Iar prelungirea se face asa cum scrie in el, prin acord scris din ambele parti.

"III. Durata
Acest contract este inchiriat pentru o perioada de 12 luni incepand cu data de 12,05.2023
Cu 30 de zile inaintea expirarii contractului, chiriasul va putea prelungi acest contract pentru aceeasi perioada sau pentru o perioada mai mica, numai cu acordul scris al proprietarului."

IX. CONDITIILE DE INCETARE A CONTRACTULUI
a) la expirarea duratei pentru care a fost incheiat;
b) in situatia nerespectarii clauzelor contractuale de catre una din parti;
c) clauza fortei majore;
d) prin denuntare unilaterala de catre oricare dintre partile prezentului contract, cu o notificare
prealabila de 30 de zile, cu pierderea garantiei in cazul in care denuntarea nu a fost facuta de
catre chirias in termen de 30 de zile sau fara un motiv intemeiat.
Incetarea prezentului contract nu va avea efect asupra obligatiilor deja scadente intre partile contractante"

Deci, nu stiu unde scrie ca il va ocupa in mod legal !!! Vi se pare dvs ca scrie ca il ocupa legal ? Mie nu! Este legal pana in 12 Mai dupa aceasta data nu mai discutam de legal, ci ilegal. Iar contractul inregistrat la ANAF este cu titlu executor, iar un executor ii poate scoate afara daca in termen de 5 zile nu elibereaza apartamentul. Si daca este cazul, daca vor fi actionati in instanta, un judecator va stabili recuperarea datoriilor.

Eu asa stiu ca este procedura, poate gresesc, de asta si cer o opinie specializata, sa pot actiona conform ei, nu dupa citite de mine pe net sau auzite de la unul altul!

Va multumesc!