avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune după strabunic, care sunt mostenitorii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune după strabunic, care sunt mostenitorii?

Buna ziua! Locuiesc împreună cu părinții mei într-o casă bătrânească, părinții mei nu au acte pe casa / teren. Nici părinții tatălui(bunicii mei) nu au avut acte de la străbunicul meu, care mergea pe principiul că "cine vă dă afară". Bunicul a murit, a ramas doar bunica.
Nu știm nici cum și de unde să începem.. ce acte trebuie să obținem.. ce rude trebuie să chemăm și până la ce grade de rudenie...
Avem Titlul de proprietate pe teren, pe numele strabunicului meu, bunicul tatalui meu, sunt mostenitori si nepotii strabunicului meu? sau care este limita.. si de unde sa-i cautam, pentru că nici macar nu stim unde stau sau cine sunt.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:22, 19 Martie 2024
Strabunicul, ca strabunicul, dar nici următorii moștenitori nu au fost mai înțelepți.
Începeți de la proprietarul inițial al casei, pe numele căruia există actele de proprietate.
Și de acolo, moștenitorii lui sunt: soția supraviețuitoare si copiii.
Dacă dintre copii au decedat, se dezbate fiecare succesiune în parte in ordinea deceselor.
Moștenitorii fiecărui defunct sunt: sotul/soția supraviețuitor/supraviețuitoare și.
1. Descendenții -în ordinea (copii, nepoți,strănepoți etc).
2. Frati/surori și nepoți de la frati/surori
3. Unchi/mătuși
4. Veri primari.
Bun, și rudele cum să le aflu? De unde să găsesc ce veri a avut.. ce unchi….
Asta trebuie sa știți dvs. E familia dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prioritate la succesiune emil1702 emil1702 Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: trebuie facuta succesiunea dupa o persoana decedata in 2007(numita in continuare \"persoana\") care a avut un ... (vezi toată discuția)
Apartament cumparat inainte de a fi casatorit prin credit prima ... larahau larahau Apartament cumparat inainte de a fi casatorit prin credit prima casa (inca activ) cu asigurare platita. Sunt casatorit de 6 ani fara copii. In caz de deces al ... (vezi toată discuția)
grupe de mostenitori negut negut Cite grupe sunt de mostenitori si in ce ordine vin la mostenire aceste grupe? multumesc de lamuriri (vezi toată discuția)