Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Administratorul Special
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Administratorul Special

Buna ziua.

Am de recuperat bani de la o alta firma care si-a cerut insolventa ( cu toate ca majoritatea creditorilor cereau acest lucru de luni de zile si degeaba). Administratorul Special este actionatul principal al societatii insolvente. Acest administrator nu stie cum sa mai faca sa mai jecmaneasca creditorii inscrisi la masa credala , timitand acestora tot felul de hartii prin care cere mari sume de bani pt anumite motive fara temei. Hartiile pe care eu le-am primit erau semnate doar de catre administratorul special. Nu trebuia sa fie si semnatura administratorului judiciar pe aceste hartii pt a dovedii a luat la cunostinta ineptiile cerute si este de acord cu ele?

Multumesc
Buna ziua.
În cazul în care nu va-ti edificat cu intrebarea dumneavostra pana acum, permiteti-mi va rog să vă formulez un răspuns .Conform art.18(1) din Legea nr.85/ a insolventei,in cazul procedurii generale a insolventei, AGA desemneza pe cheltuiala sa ,un administrator special, pentru administrarea societatii.
Mandatul acestuia se termina la ridicarea dreptului de administrare, atunci cand debitorul este reprezentat de administratorul judiciar/lichidatorul judiciar.Mandatul administratorului special va fi redus la reprezentarea actionarilor/asociatilor.Deci, competentele celor doi, nu se suprapun. Totusi,la art.18(1) lit.e) din Legea 85,este prevazut :administratorul special,administreaza activitatea debitorului,SUB SUPRAVEGHEREA administratorului judiciar,dupa confirmarea planului de reorganizare.Deci,numai dupa confirmarea planului, administratorului judiciar poate supraveghea activitatea administratorului special.
De altfel,pe toata perioada procedurii insolventei, judecatorul sindic poate fi sesizat sa clarifice eventualele nemultumiri ai creditorilor.
corect =D> pct de vedere al dlui.bote marius.
In opinia mea , prin sintagma'' sub supravegherea adm. judiciar" inseamna mai mult, respectiv de la momentul numirii prin incheierea de deschidere a procedurii si pana la sentinta de inchidere.
Buna seara,

prin '' supravegherea adm. judiciar " ce sa inteleg? Ei sunt in insolventa si isi fac de cap in ultimul hal.
O hartie primita de la firma insolventa, prin care administratorul special care este asociat in firma insolventa si este un ......( nu pot sa folosesc cuvinte urate ) trebuie semnata si de administratorul judiciar ?