Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... in 10 zile - contest sau recunosc starea de insolventa?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

in 10 zile - contest sau recunosc starea de insolventa?

am primit o citatie si o copie de pe cererea de declansare a procedurii insolventei..
pe citatie se mentioneza ca in 10 zile de la trimire trebuie sa contestam sau sa recunostem starea de insolventa.

Firma nu mai funct de mult...si are datorii la Adm Finantelor...as vrea sa se lichideze (adica sa nu mai existe)
daca recunosc starea de insolventa ce se poate intampla??

multumesc

Depinde de dvs, daca doreati sa lichidati firma existau mai multe modalitati legale. Sigur ca aceasta presupunea achitarea tuturor debitelor si catre parteneri si catre stat. Este o solutie si acceptarea insolventei, chiar daca nu este tocmai scopul in care a fost creata aceasta lege a insolventei.
Sustineti ca firma nu e in activitate, aceasta mentiune e inregistrata la ONRC sau e doar o stare de fapt?
Situatiile financiare anuale cand au fost depuse ultima oara?
Nu trebuie sa faceti nimic.
Daca nu contestati cererea se va deschide procedura de insolventa cu consecinta radierii societatii in final.
firma are activitatea suspendata si aceasta mentiune a fost inregistrata la Reg Comertului...

administratorul judiciar il pot alege eu? sau e obligatoriu sa fie dispus de instanta??
Bună ziua.
Dacă confirmaţi procedura insolvenţei,conform art.18 din Legea nr.85/2006 şi dacă nu vi se ridică dreptul de administrare,adunarea genrală a asociaţilor poate numi un administrator special.
Dacă vi se ridică dreptul de administrare, administratorul judiciar care va administra firma,va fi numit de către Tribunal,sau de către creditorii care deţin 50 % din creanţele totale. (art.19).
administratorul judiciar il pot alege eu?

NU