avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu sunt lămurit cu o problema cînd se dezbate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu sunt lămurit cu o problema cînd se dezbate moștenirea legile ...

Nu sint lămurit cu o problema cînd se dezbate moștenirea legile se schimba la noi notarul verifica online pe sistem pina sa formuleze actele ptr dezbaterea moștenirii,înainte nu verifică pe sistem dar daca mătușa a fost căsătorită înainte de revoluție a avut un copil a divorțat de bărbați și sa recăsătorit nu a avut copil cu al doilea soț notara întreabă martorii și mătușa dacă a fost mai fost căsătorită.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 23:24, 16 Martie 2024
În care sistem sa verifice? Și ce sa verifice?
Dacă persoana are 91 ani dezbate moștenirea trebuie sa declare martori la notar cu soțul bătrână nu avut copii,și dacă înainte a fost căsătorită bătrână a divorțat și are un copil trebuie sa declare la notar martori se dezbate succesiunea atunci sau se anulează.

raluk0207 a scris:

În care sistem sa verifice? Și ce sa verifice?

Martorii trebuie sa fie 2 persoane care au cunoscut-o foarte bine pe batrana și trebuie sa declare ce știu despre ea (câte casatorii a avut, câți copii etc).

Pentru cele doua casatorii, moștenitorii trebuie sa prezinte acte doveditoare:
Certificatele de căsătorie cu fiecare soț, certificatele de deces ale soților, hotărâri de divorț, iar moștenitorii trebuie sa prezinte certificatele de naștere și căsătorie.

Un exemplu daca bătrâna a dat partea ei la un străin a declarat cu martori că nu are copii din altă căsătorie nu a mai fost căsătorită și cu bărbasu care a decedat de mult nu are copii.
Dar ea din prima căsătorie are copil dar un strănepot poate face demers scris aflarea adevărului.

raluk0207 a scris:

Martorii trebuie sa fie 2 persoane care au cunoscut-o foarte bine pe batrana și trebuie sa declare ce știu despre ea (câte casatorii a avut, câți copii etc).

Pentru cele doua casatorii, moștenitorii trebuie sa prezinte acte doveditoare:
Certificatele de căsătorie cu fiecare soț, certificatele de deces ale soților, hotărâri de divorț, iar moștenitorii trebuie sa prezinte certificatele de naștere și căsătorie.



Aflarea adevărului în legătură cu ce?
Dacă batrana si-a donat bunurile sau a lăsat un testament și atunci a declarat ca nu are copii, nepoți etc, este problema bătrânei și a martorilor respectivi.
În eventualitatea în care prin donație/testament a încălcat rezerva succesorala a descendenților (adica a dat tot), și dacă nu s-au împlinit 3 ani de la decesul ei, strănepoți poate solicita reductiunea donației.

Alte discuții în legătură

Pe timpul comuniștilor se făcea donație cu 250 mp restul terenului ... Magie1 Magie1 Pe timpul comuniștilor se făcea donație cu 250 mp restul terenului din curte era al statului. Nu inteleg o chestie din 1990 se retroceda terenul din curte ... (vezi toată discuția)
In testament scrie că mătușa văduva fara descendenții cu ... Magie1 Magie1 In testament scrie că mătușa văduva fara descendenții cu părinții predecedați ptr cazul încetării mele în viața dispune,las strănepoților mei ... (vezi toată discuția)
Am găsit testamentul care l-a făcut mătușa in anul 2000 scrie ... Magie1 Magie1 Am găsit testamentul care la făcut mătușa in anul 2000 scrie testament că toate bunurile ei mobile și imobile ce vor regăsi în patrimoniul ei la ... (vezi toată discuția)