Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am găsit testamentul care l-a făcut mătușa in anul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am găsit testamentul care l-a făcut mătușa in anul 2000 scrie ...

Am găsit testamentul care la făcut mătușa in anul 2000 scrie testament că toate bunurile ei mobile și imobile ce vor regăsi în patrimoniul ei la deces.
Pe alta pagina a testamentului scrie în fața notarului mătușa după citirea actului a consimțit la autentificarea prezentului înscris și a semnat toate exemplarele.
Acest testament mătușa poate să îl strice la notar fara sa fie.anuntati nepoții.
Donația a fost pe numele tatălui a murit tata a făcut testamentul asta mătușa apoi dezbaterea moștenirii certificat moștenitor ce era dat tatălui în donație fara clauza și cînd a făcut dezbaterea fara clauza a făcut stranepotilor.
În situația asta testamentul prin lege îl poate strica mătușa și după moartea ei poate să facă testament cui vrea ea.
Ce norocoasa matusa, ca numai la ea va ganditi!
Da, poate sa strice și sa faca enspe testamente, ultimul il revoca automat pe cel de dinaintea lui. Ultimul va fi cel valabil.
Dacă l-a " stricat" pe asta de l-ati găsit, nu trebuia sa va anunțe nimeni. O sa aflați abia după decesul ei.
Cred ca v-am bagat mortul în casa...
Soțul lu mătușa cu sora lui au 6 h de pămînt,bărbasu a murit a lu mătușa apoi sora lu barbasu,cum cumnasu lu mătușa nu avea copii deloc că să facă dezbaterea moștenirii mătușa ia parte lu barbasu ce îi aparține,lu cumnasa lu mătușa pământul rămîne la stat cele 3 ha.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, daca cumnata mătușii nu avea mostenitori, mostenirea acesteia rămâne vacanță, o culege statul.
Matusa mosteneste doar jumătate din ce avea sotul sau.
Eu zic sa stati liniștite, sa așteptați sa moara matusa, apoi vedeti daca mai aveti un testament în picioare și apoi sa vedeți ce are (avea) matusa în patrimoniu.
gi-jane2, moderator