Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu 3 persoane implicate, 2 frati si mama cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu 3 persoane implicate, 2 frati si mama cu boala neurodegenerativa

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca o persoana cu handicap (boala neurodegenerativa) poate sa renunte la mostenire sau sa ia parte la un partaj / donatie? Din cate stiu, se poate prin instanta, cu tutore. Dar am auzit si varianta ca nu poate nicicum sa renunte la mostenire.

Ca si context, tata a murit si au ramas 2 CF-uri in care e titular. Noi suntem doi frati si mama (sotia decedatului) e bolnava la pat, nu mai vorbeste, nu mai face nimic. O proprietate urmeaza sa imi revina mie, cealalta fratelui care se ocupa si de mama. E clar ca la succesiune nu o putem scoate din schema pe mama. De aceea vrem sa stim daca ea poate face inainte un act de renuntare la mostenire si atunci imparteala sa se faca doar intre noi doi. Sau trebuie sa acceptam toti 3 mostenirea, dar intrebarea ramane daca pe urma mama poate dona partea fratelui catre el si partea mea, mie.

Va multumesc frumos anticipat.
catalinBT, utilizator
catalinBT a scris:

... imparteala sa se faca doar intre noi doi.

La exact același rezultat veți ajunge și dacă nu faceți nimic acum, ci după ce se va duce și mama.
O să vă coste în plus un impozit de 1% pentru partea din bunuri care a aparținut tatălui dvs. (50% dacă erau bunuri comune/dobândite in timpul căsătoriei) dacă trec mai mult de 2 de la decesul acestuia fără să finalizați moștenirea după tata.
Dacă cei doi ani au trecut deja, economia este deja zero. Și nici celelalte alergături nu-s chiar pe gratis. Plus, instanța autorizează acte de dispoziţie, facute de tutore, dacă ele aduc un beneficiu celui ocrotit.
romascanu, moderator

romascanu a scris:
Plus, instanța autorizează acte de dispoziţie, facute de tutore, dacă ele aduc un beneficiu celui ocrotit.

Deci să înțeleg că nu se poate nicicum să renunțe mama la mostenire? Nici cu un curator? Daca fratele care are grija de ea e de acord? Nu stim cati ani va mai trai si vrem sa facem actele cat mai curand.

Daca nu, ce solutii ar mai fi?
catalinBT, utilizator