Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la un antecontract de cumparare a unui apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la un antecontract de cumparare a unui apartament

Buna ziua, am semnat antecontract de cumparare a unui apartament in anul 2022, am achitat 90% din suma totala prevazuta in contract.
Imobilul trebuia finalizat cel tarziu in luna mai 2023. Insa din cauza intarzierilor dezvoltatorului/primariei se va semna contractul anul acesta, in 2024.

Intrebarea este, va trebui sa platesc diferenta din cauza cresterii TVA la 9%? In contract scrie ca pretul apartamentului este xx euro inclusiv cota de TVA de 5 %.

Va multumesc
george-neagu, moderator
da din pacate va trebui sa va factureze cu cota de 9% pt ca nu s-a livrat pana la 31.12.2023. Daca in contract scrie ca e 5% ( fara nicio referire la schimbarea legii ) , dezvoltatorul va trebui sa suporte diferenta de plata.