avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la un antecontract de cumparare a unui apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la un antecontract de cumparare a unui apartament

Buna ziua, am semnat antecontract de cumparare a unui apartament in anul 2022, am achitat 90% din suma totala prevazuta in contract.
Imobilul trebuia finalizat cel tarziu in luna mai 2023. Insa din cauza intarzierilor dezvoltatorului/primariei se va semna contractul anul acesta, in 2024.

Intrebarea este, va trebui sa platesc diferenta din cauza cresterii TVA la 9%? In contract scrie ca pretul apartamentului este xx euro inclusiv cota de TVA de 5 %.

Va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 17 Martie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 16:43, 22 Martie 2024
da din pacate va trebui sa va factureze cu cota de 9% pt ca nu s-a livrat pana la 31.12.2023. Daca in contract scrie ca e 5% ( fara nicio referire la schimbarea legii ) , dezvoltatorul va trebui sa suporte diferenta de plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Antecontract semnat in 2021 tva 5% ,predare imobil in 2024 , cat este cota de tva? BucurI BucurI Antecontract semnat in 2021 pentru o locuinta cu plata avans la dezvoltator cota tva 5% , predare imobil in 2024, se aplica cota de tva de 9%? Buna ... (vezi toată discuția)
Tva la un antecontract in feb 2021 pt un imobil? Ciprosky Ciprosky Buna ziua, Am semnat un antecontract in Feb 2021 pt un imobil ce trebuia finalizat in Iunie 2023 ,unde tva-ul platit era de 5%. si platibil in 3 transe ... (vezi toată discuția)
Am dat avans la un apt in 2022 cand tva-ul era de 5% Ralucadia Ralucadia Buna ziua.Am dat avans la un apt in 2022 cand tva-ul era de 5%.Sunt chemata la notar saptamana viitoare sa semnez contractul de vanz cump si mi s-a spus ca ... (vezi toată discuția)