Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... E-factura la un PFA cu profil IT?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

E-factura la un PFA cu profil IT?

Buna ziua,
Am un PFA cu profil IT (creare/intretinere pagini web) si primesc contravaloarea serviciilor prin PayPal, care are asociat un cont bancar Raiffeisen tip PFA. Clientii mei sunt persoane din afara Romaniei si platile se fac in urma discutiilor prin email sau, in cazul intretinerii de pagini web, printr-o aplicatie web dedicata, plata facandu-se in valuta. Ei nu cer factura! Cum procedez cu e-facturarea in noile conditii?
Multumesc.
george-neagu, moderator
deci ei nu cer factura , dvs sunteti obligat sa emiteti factura cf art 319 . Pt ca acei clienti sunt in afara Romaniei nu se trimit si in e-Factura .