Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie cu reducerea varstei standard de pensionare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie cu reducerea varstei standard de pensionare Doresc sa ...

Pensie cu reducerea varstei standard de pensionare

Doresc sa ma pensionez la 54 ani după 35 ani de cotizare în grupa 1 de munca . Doresc sa știu dacă în termen de 30 zile pot renunță la pensie sau mi se desface cim în 5 zile de la comunicare?
1. Decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului, în termen de 30 de zile de la comunicare.

2. C.i.m. va inceta de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.
Constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.