Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Facilitati fiscale domeniul IT pentru salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Facilitati fiscale domeniul IT pentru salariul minim

Buna ziua, am nevoie de ajutor cu privire la urmatoarea speta:
O societate comerciala infintata in decembrie 2023 cu codul CAEN 6201 care se incadreaza in a bebeficiaza la facilitatile fiscale din domeniul IT are un singur angajat in functia de programatoracesta fiind incadrat cu salariul minim pe economie 3.300 lei.
In ceea ce priveste salarizarea, in 2024, se poate aplica si facilitatea celor 200 lei neimpozabili aferenta salariului minim, pe langa facilitatile aplicate in IT si anume reducerea de la plata impozitului salarial?
da, se poate aplica si facilitatea celor 200 lei neimpozabili.